USA senat vabastas Trumpi süüdistusest

{{1613249640000 | amCalendar}}
Senat hääletamas Trumpi tagandamisprotsessil.
Senat hääletamas Trumpi tagandamisprotsessil. Autor/allikas: SCANPIX/The Associated Press.

USA senat vabastas pärast nädala kestnud tagandamisprotsessi endise presidendi Donald Trumpi põhiseadusevastase kuriteo süüdistusest.

Tagandamise poolt hääletas 57 senaatorit ja vastu 43 senaatorit. Trumpi süüdimõistmise poolt hääletasid senati kõik demokraadid ja seitse vabariiklast, millest ei piisanud, sest vaja oleks olnud vähemalt kahe kolmandiku senaatorite toetust.

Vabariiklastest toetasid Trumpi süüdimõistmist senaatorid Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse ja Pat Toomey.

Trump tervitas laupäeval enda õigeksmõistmist senatis ja kinnitas, et tema poliitiline liikumine on alles alanud.

"Meie ajalooline, isamaaline ja ilus liikumine on alles alanud," ütles Trump oma avalduses.

"Eelolevatel kuudel on mul palju teiega jagada ja ootan põnevusega meie uskumatu teekonna jätkumist, et taastada Ameerika ülevus kõigi meie inimeste jaoks," sõnas ekspresident.

"See teine tagandamisprotsess oli järjekordseks faasiks meie riigi ajaloo suurimast nõiajahist. Ükski president pole kunagi midagi sellist pidanud läbi elama," jätkas Trump.

"Meil on ees niivõrd palju tööd ja peagi ilmub sellest visioon Ameerika helgest, säravast ja piiritust tulevikust," lubas Trump.

Demokraatide kontrolli all olev USA esindajatekoda esitas 13. jaanuaril Trumpile süüdistuse pärast seda, kui tema poolehoidjad ründasid 6. jaanuaril Kapitooliumi, et takistada kongressil kinnitamast demokraat Joe Bideni võitu 3. novembri presidendivalimistel.

Senat jõudis varem üksmeelele, et Trumpi tagandamisprotsessile tunnistajaid ei kutsuta. Sellega välditi viivitust, mis ähvardanuks lükata otsuse langetamist päevade või nädalate võrra edasi. Kokkuleppe avas tee kohtuprotsessi lõpparutelude alguseks, mille jaoks kummalgi poolel oli ette nähtud kaks tundi.

Senati hääletus tunnistajate kutsumise üle tundus meedia hinnangul äärmiselt segane ja paljud senaatorid ei paistnud üldse teadvat, mille poolt nad hääletasid.

Demokraatide kontrolli all oleva esindajatekoja prokuröride hinnangul pani Trump Kapitooliumi rahutuste ajal rahva õhutamisega toime põhiseadusevastase kuriteo. Tagandamisprotsessi juhid väitsid, et Trump ei teinud jaanuari algul Kapitooliumi rünnaku peatamiseks midagi.

Süüdimõistmise korral ei oleks Trump enam saanud uueks ametiajaks presidendiks kandideerida.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: