Kurjategija tulistas Lihula lähistel inimesi, kaks sai surma

{{1591482420000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Pärnumaal Lääneranna vallas tulistas laupäeval kella 22 ajal 32-aastane mees maanteel Lihula tankla lähistel inimeste pihta, kellest kaks hukkusid ning veel kolm, nende seas kaks last, said viga. Politsei pidas kahtlustatava kinni.

Toimunus kahtlustatavana peeti kella 00.40 ajal kinni 32-aastane mees, kelle tabamiseks käis Lihula lähedal ulatuslik politseioperatsioon.

Lääne prefekt Kaido Kõplas ütles pühapäeva hommikul pressikonverentsil, et lapsed on politsei andmetel haiglas raskes, aga stabiilses seisus. Viga saanud mees on kodusel ravil.

ERR-i andmetel on 32-aastase kahtlusaluse eesnimi Mikk, seda kinnitas ka prokuratuur. Kahtlusalusel kehtivaid karistusi ei ole, tal oli kehtiv relvaluba.

Mees on ERR-i andmetel töötanud meditsiinivaldkonnas medõena. Aastani 2013 kuulus kahtlustatav kaitseliitu. ERR-i andmetel ei ole tegu kaitseliidu relvadega.

Juhtivprokurör Kristine Tamme kinnitusel on kahtlusalusel olnud nii kaugemaid kui hiljutisemaid juhtumeid, kus ta on relva väärkasutanud. Kõplase sõnul leidis relva väärkasutamine aset aastal 2007.

Kahtlusalune elab Tallinnas ning omab Lihula lähistel suvekodu.

Politsei sai esimese väljakutse Lihula tankla juurde kell 21.40. Esialgse info kohaselt põhjustas Subaruga sõitnud mees Lihulas tankla juures liiklusõnnetuse, sõites otsa kahele autole ja ka tankla seina. Seejärel lahkus mees sündmuskohalt.

Kümmekond minutit hiljem tuli politseile teade, et Subarule sõidab järele mootorrattur, kes nägi õnnetust pealt. Veidi aja pärast hakkasid saabuma teated, et on kuulda laske ja on tulistamist. Mootorrattur oli ERR-ile teadaolevalt tulnud samal päeval koos sõpradega Saaremaalt ning andis ka neile teada, et sõidab roolijoodikule järele.

"Meil on oma grupp. Sinna ta kirjutas, et ta ajab mingit roolijoodikut taga, kes Lihula bensiinijaamas rihtis päris mitu autot ära ja pani plehkat. Üks teine sõber veel küsis, et kas said kätte ja ta kirjutas sinna ei ja peale seda oli seal vaikus nii, et rohkem ei tea enam, mismoodi see ajajoon läks, mis juhtus," rääkisid hukkunud mootorratturi sõbrad "Aktuaalsele kaamerale".

Tulistamises pihta saanud 40-aastane mootorrattur suri saadud vigastustesse sündmuskohal. Samuti avas 32-aastane mees tule ühe auto suunas, milles oli kokku viis inimest - mees, naine ja kolm väikest last. Autos olnud 61-aastane naine suri saadud vigastustesse kiirabiautos. Kaks last, 3- ja 5-aastane, said viga ja on praegu meedikute hoole all. 9-aastase lapse vaatas kiirabi kohapeal üle ning ta anti üle lapsevanematele. Autos viibinud täiskasvanud olid laste vanavanemad, hukkunud naine oli kohaliku apteegi töötaja.

Politseile teadaolevalt oli tulistaja autos üksinda.

Kõplas ütles, et politsei reageeris väga suurte jõududega, et relvastatud mees kiiresti kinni pidada. Kohapeal oli väljas üle 50 politseiametniku.

"Piirasime ala ning panime kinni ümberkaudsed teed. Mees avas tule ka politseinike suunas, kuid paarkümmend minutit enne kella ühte öösel pidasime ta selle sama tankla lähedal kinni. Kinnipidamisel mees politseinikele vastupanu ei osutanud," ütles Kõplas.

Tulevahetuses politseiga sai üks politseinik pihta, kuid viga ta ei saanud.

Tulistaja ja ohvrid polnud omavahel seotud

Politseiprefekti sõnul oli auto, mille pihta tulistati, juhuslikult sel ajal sündmuskohast mööda sõitmas ning ei ole tulistajaga seotud.

"Me ei ole praeguste tundidega suutnud tuvastada, et ta oleks kuidagigi olnud kas kontaktis nende isikutega või nad tunneksid üksteist ehk siis täiesti juhuslikud inimesed tunduvad täna olevat," rääkis Kõplas "Aktuaalsele kaamerale".

Kõplas ütles, et praegu ei ole teada, miks mees inimesi tulistas.

"Me ei tea, mis oli selle mehe tegutsemise ajend, kuid politsei teeb kõik, et see kiiresti välja selgitada," sõnas prefekt.

Tamm selgitas, et kinni peetud mehele esitatakse kahtlustus mõrvas ja süüdimõistmise korral võib teda oodata kuni eluaegne vanglakaristus.

Tamme sõnul oli tulistaja tarvitanud alkoholi, kuid pole teada, kui suures joobes ta oli.

"Toimunu on kogukonda šokeeriv. Esmaseid uurimistoiminguid viiakse läbi neil minutitel ning teeme omalt poolt kõik, et sündmuste asjaolud võimalikult kiiresti välja selgitada," ütles Tamm.

Ka Kõplas kinnitas, et tulistaja oli alkoholi tarvitanud. "Mis koguses ja kas ta veel midagi tarvitanud oli, seda ütleb meile ekspertiis mingi aja pärast."

Politseijuht Elmar Vaher ütles pühapäeva õhtul "Aktuaalses kaameras", et lisaks alkoholi tarvitamisele näitas kiirtest, et tulistaja oli tarvitanud ka rahusteid ja narkootilisi aineid.

 

Kohalikud on šokeeritud

Lihula kohalikud elanikud on juhtunust šokeeritud. "See on Lihula jaoks väga šokeeriv. See perekond, kellega see õnnetus juhtus, nad on Lihula inimesed ja tuntud inimesed," sõnas "Aktuaalsele kaamerale" Aivi.

Sündmuskohal käinud ERR-i korrespondent Juhan Hepner rääkis, et juhtunu tundub uskumatu ja justkui õudusunenägu.

"Ei tundu reaalne, et midagi sellist saab väikeses kohas nagu Lihula juhtuda.
See, et meie ühiskonnas midagi sellist aset leiab, ei ole löök üksnes Lihulale, vaid kogu Eestile," rääkis ta.

"Ma arvan, et me tegelikku mõju tajume alles mõne aja möödudes, kui esimene šokk hakkab üle minema," lisas ajakirjanik.

Toimetaja: Barbara Oja, Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Juhan Hepner

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: