Iraani tuumaprogrammi juhi tapmine tekitab islamiriigis sisemisi pingeid

Iraani tuumaprogrammi endise juhi Mohsen Fakhrizadehi matused Teheranis
Iraani tuumaprogrammi endise juhi Mohsen Fakhrizadehi matused Teheranis Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Iranian Defence Ministry Office

Iraani tuumaprogrammi juhi Mohsen Fakhrizadehi tapmine tekitab islamiriigis sisemisi pingeid. Omavahel on avalikult riidu läinud kohalik sõjavägi ja luureteenistus.

Iraani luureministri Mahmoud Alavi sõnul aitas islamiriigi sõjaväe endine reamees Iisraeli luureagentuuri Mossadi. Selle käigus tapeti Iraani tuumaprogrammi juht Mohsen Fakhrizadeh, teatas The Times.

Alavi sõnul on endine sõdur nüüd riigist lahkunud. Ta lisas, et luureteenistus ei saanud relvajõudude liikmeid jälgida.

Alavi kommentaarid häirisid tõsiselt Iraani relvajõude.

"Süüdistatav mees töötas relvajõudude ainult lühiajaliselt ja lahkus juba 2014. aastal. Ta vabastati teenistusest moraalsete probleemide ja sõltuvuse pärast. Kuna ta oli hiljem tsiviilisik, siis oli luureteenistuse kohus teda jälgida," teatas Iraani armee peastaap.

Fakhrizadehi surm on valmistanud Islamivabariigile piinlikkust. Ta oli revolutsioonilise kaardiväe brigaadikindral ja kaitseministri asetäitja, seetõttu oli ta režiimi üks kõige valvatumaid isikuid.

Fakhrizadeh tapeti eelmise aasta novembris Iraani pealinna Teherani lähedal. Iraani võimude sõnul kasutati tema tapmiseks automaatkuulipildujat. Islamiriik on Fakhrizadehi tapmises süüdistanud Iisraeli luureagentuuri.

Iisrael ei ole Fakhrizadehi tapmise eest vastutust võtnud, kuid pole seda ka eitanud.

Kohalikud luureallikad on tunnistanud, et operatsioonil olid Mossadi tunnused. Operatsiooni käigus mõrvati Fakhrizadeh, kahjustamata tema kõrval istunud naist.

Eelmisel aastal tapeti USA droonirünnaku käigus samuti islamiriigi revolutsioonilise kaardiväe juht Qasem Soleimani.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: