Segakeelsed koolid hakkavad riigilt eesti keele õppel tuge saama

Foto: Rene Kundla/ERR

Haridusminister Liina Kersna tahab muukeelsetest peredest pärit laste eesti keele õpetamise taset tõsta nii, et see ei toimuks eestlaste õpetamise arvelt. Ida-Virumaa vene põhikoolide juhid nendivad, et niikaua, kui paljudes kodudes ei peeta vajalikuks eesti keele õppimist, on olukorra muutumisele raske kaasa aidata ka riiklikel tugisüsteemidel.

Vene kodukeelega laste vanemad panevad Ida-Virumaal oma lapsi aina rohkem eesti õppekeelega põhikoolidesse, lootes, et see annab neile tugevama aluse gümnaasiumisse astumiseks. Nii on juba mitmes eesti koolis muukeelseid õpilasi eestlastest rohkem ehk eesti põhikoolid on muutunud venekeelseteks eesti õppekeelega koolideks. Kuna aga lapsed õpivad koos, siis on õpetajatel raske tagada kvaliteetset haridust.

"Kui õpivad koos väga vähese eesti keele oskusega lapsed ja emakeelena seda keelt rääkivad lapsed, siis eesti lastele mõjub see kindlasti negatiivselt. Ja seda me tahamegi parandada," selgitas haridus- ja teadusminister Liina Kersna.

Haridus- ja teadusministeeriumis käib töö põhikooli õppekavade ümbertegemiseks.

"Vähemalt nendes koolides, kus on muu emakeelega lapsi palju, peaks olema võimalus, et eestlased õpivad eesti keelt ja kirjandust emakeelena ning muukeelsed lapsed oma emakeelt ja kirjandust emakeelena. See nõuab rahalist ressurssi, see nõuab ka põhikooli õppekava muudatusi," rääkis Kersna.

Muukeelsete laste aina suurem tung eestikeelsetesse koolidesse on paljuski seotud osade venekeelsete koolide nõrga riigikeele õpetamise tasemega.

Jõhvi vene põhikooli direktor Irina Šulgina tunnistas, et mitmed vene õppekeelega koolid ei suhtu riigikeele õpetamisse täie tõsidusega. Seda soosib staažika koolijuhi hinnangul see, et Ida-Virumaal on paljudes vene peredes probleemiks lastevanemate negatiivne suhtumine riigikeele õppe vajalikkusesse.

"Selliseid perekondi ikkagi on, kus vanemad räägivad: "Mina suutsin siin elada ilma eesti keeleta ja küll ka sina tuled toime selleta. Küll sa leiad oma niši ja saad elada rahulikult ilma eesti keele oskuseta"," tõdes Jõhvi vene põhikooli direktor Irina Šulgina.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna on võtnud eesmärgiks, et muutused eesti keele õpetamises rakenduksid segakoolides juba järgmisest õppeaastast.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: