Venemaa ei ole siiani EL-ile Sputniku vaktsiini müügiloa taotlust esitanud
Venemaa ei ole siiani Euroopa Ravimiametile (EMA) oma koroonavaktsiini müügiloa taotlust esitanud.
"Nagu EMA kodulehelt võib näha, ei ole vaktsiini välja töötanud Venemaa Gamaleja instituut ametlikku taotlust esitanud," ütles Eesti Ravimiameti meditsiininõunik ning Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee liige Alar Irs teisipäeval ERR-ile.
Euroopa Ravimiameti 10. veebruari pressiteates tõdetakse, et amet ei ole hoolimata Venemaa vastupidistest väidetest saanud taotlust vaktsiinile müügiloa andmiseks ning selleks vajalike protseduuride käivitamiseks.
Samas märkis Euroopa Ravimiamet, et on saatnud Gamaleja instituudile info nõutavatest dokumentidest ja protseduuridest, mis on vajalikud Sputnik-V-le Euroopa Liidus müügiloa saamiseks.
Irsi sõnul informeeritakse vaktsiini väljatöötajat juba enne sellelt ametliku müügiloa taotluse laekumist vajalikest nõuetest ning asutakse eelhindamise raames juba saadud andmeid analüüsima.
Praegu tundub võimalik, et Sputniku arendaja esindaja Euroopa Liidus saadab andmed eelhindamise alustamiseks märtsi alguses.
Vaktsiinile müügiloa andmise protsess hõlmab kindlasti ka selle välja töötanud asutuse inspekteerimist ning ravimikatsetuste andmetega tutvumist, selgitas Irs.
Tema sõnul on raske öelda, kui kaua müügiloa saamine aega võtab, sest see sõltub esitatud andmete kvaliteedist ja taotleja kiirusest hindajate küsimustele vastamisel.
"Sputniku arendaja jaoks ei pruugi Euroopa Liit olla esmatähtis sihtturg. Vaktsiini võib olla lihtsam turustada riikides, kus ravimijärelevalve nõuded on Venemaa omadele lähedasemad. Samuti ei ole teada, kui suur on Venemaa tegelik võimekus vaktsiini toota," rääkis Irs.
Kommenteerides Ungari teateid seal Sputnik V kasutuselevõtust, nentis Irs, et seni ei ole Euroopa teiste riikide ravimiametitel Ungari kolleegide otsuse tagamaa ja selle aluseks olnud andmete kohta täpset teavet.
Venemaa võib Sputinikut kasutada mainekujunduses
Rahvusvaheline meedia on tõdenud, et Venemaa, nii nagu ka Hiina, võib kasutada oma koroonavaktsiini oma rahvusvahelise prestiiži tõstmiseks.
"Pehme jõu nappus on suur haigutav auk Venemaa ülemaailmses prestiižis. Kui nad oma kaarte õigesti mängivad, siis võib vaktsiinidest kõvasti kasu olla," ütles USA endine diplomaat, konsultatsiooniettevõtte Eurasia Group tegejuht Cliff Kupchan väljaandele The New York Times (NYT).
Lisaks maineprojektile saab Venemaa vaktsiinide teemat kasutada ka lõhede tekitamiseks riikide hulgas, mida Moskva peab oma vastasteks, märkis NYT. Nii on Ungarile pakutud Vene vaktsiin tekitanud erimeelsusi Euroopa Liidus, Ukrainas saab usaldust Lääne vastu lõhkuda, näidates sealset vaktsiinitootmise venimist, Ladina-Ameerikas aga tekitada kõhklusi USA pakutavate vaktsiinide suhtes.
"See on kaart, mida Vene president Vladimir Putin, kes on osa rahvusvahelise üldsuse jaoks paaria, saab kasutada positiivsema narratiivi kujundamiseks, näidates ennast vaktsiinide pakkuja ning pandeemiast vabastajana," ütles mõttekoja Centre for Russia Europe Asia Studies direktor Theresa Fallon ajalehele Financial Times.
Toimetaja: Mait Ots