Putin kuulutas Venemaa võitu koroonavaktsiini loomise võidujooksus

{{1597139700000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Vene president Vladimir Putin kuulutas teisipäeval, et Venemaa annab esimese riigina maailmas kasutusloa seal loodud koroonaviiruse COVID-19 vastasele vaktsiinile, ehkki selle viimane testimisfaas ei ole veel möödas.

"Peame olema tänulikud neile, kes astusid selle meie riigile ja kogu maailmale nii tähtsa esimese sammu," ütles Putin teisipäeval valitsuse istungil, mida Vene telekanalid üle kandsid. "Ma tean, et see (vaktsiin) töötab tõhusalt, tekitab tugeva immuunsuse ning ma kordan, et see on läbinud kõik nõutavad testid," lisas president.

Vene tervishoiuministeeriumi heakskiit eelnes siiski vaktsiini kolmanda faasi testidele, mida peaks tehtama tuhandetele katseisikutele. See on pannud teiste riikide teadlased ja poliitikud küsima, kas Venemaa ei sea oma riigi prestiiži ettepoole teaduslikust korrektsusest ja ohutusest.

Putin ütles, et lasi vaktsineerida koroonaviiruse vaktsiiniga ühe oma tütre.

"Tean, et see vaktsiin, nagu te mainisite, loodi adenoviiruse vektorite alusel ja töötab täpsemalt, tekitab stabiilse antikeha- ja rakuimmuunsuse, ja ma tean seda väga hästi, sest üks minu tütardest lasi end sellega pookida. Arvan, et selles mõttes osales ta katses," ütles Putin valitsusele. 

Putin lisas, et tütrel oli pärast esimest süsti palavik 38°C, kuid juba järgmisel päeval veidi üle 37°C. "Ja ongi kõik, pärast teist süsti, teist pookimist tõusis jälle väike palavik, kuid siis kõik kadus ja ta tunneb end hästi," ütles president. 

President rõhutas, et paljudel inimestel, kes lasid end vaktsineerida, ei ole üldse mingeid nähte, sealhulgas palavikku. "Kõik möödub, nagu ei oleks midagi tehtud."

Venemaa tervishoiuminister Mihhail Muraško kinnitas samal valitsuse istungil, et vaktsiini senised katsetused on näidanud selle efektiivsust ja ohutust. "Kõigil vabatahtlikel tekkis antikehade kõrge tase COVID-19 vastu ja selle juures ei ilmnenud kellelgi tõsiseid tüsistusi," rääkis minister.

Muraško sõnul tegeletakse massitootmise käivitamisega Venemaa farmaatsiatehastes, kuid vaktsiini vastu on huvi ilmutanud juba ka mitmed välisriigid.

Vene president avaldas lootust, et Moskva-lähedases Gamaleja instituudis välja töötatud vaktsiin läheb õige pea tootmisesse ning kõik soovijad saavad lasta ennast vaktsineerida.

Reutersi andmeil tegeleb maailmas umbes sada erinevat uurimisrühma ja ettevõtet koroonavaktsiini loomisega.

Venemaa koroonaviiruse vaktsiin sai nimeks Sputnik

Venemaa andis oma uue koroonaviiruse vaktsiinile Nõukogude tehiskaaslase järgi nimeks Sputnik V, ütles teisipäeval riigi otseinvesteeringute fondi juht. 

Vaktsiini tootmist rahastava Venemaa otseinvesteeringute fond märkis, et katsetuste kolmas faas algab kolmapäeval, tööstustootmine septembris ning 20 riiki on ette tellinud enam kui miljard doosi.

USA kahtleb Venemaa viirusevaktsiini ohutuses

USA tervishoiuminister Alex Azar ütles, et olulisem on saada kõigepealt turvaline ja tõhus vaktsiin, mitte asuda seda esimesena tootma. 

ABC küsis Azarilt tema Taiwani visiidi ajal kommentaari Venemaa teatele, et on registreerinud maailma esimese koroonaviiruse vaktsiini. 

Ministri kinnitusel on kõige olulisem saada läbipaistvad andmed, mis kinnitavad vaktsiini ohutust ja tõhusust. Ta märkis ka, et USA-s on Warp Speed algatuse raames arendamisel kuus vaktsiini.

Ka Valge Maja nõunik Kellyanne Conway väljendas skepsist seoses Venemaa teadaandega vaktsiini kohta.

"USA standardid on väga palju rangemad," ütles ta teisipäeval telekanalile Fox.

"Meie FDA (toidu- ja ravimiamet) kehtestab standardid ja nii palju, kui ma Venemaa teatest aru saan, siis pole nad meile ligilähedalgi," kinnitas Conway.

Toimetaja: Mait Ots, Merilin Pärli

Allikas: Reuters, Interfax, BNS, AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: