Uuring: toetus Euroopa Liitu kuulumisele on kõrgem kui eales varem

Euroopa Liidu lipud.
Euroopa Liidu lipud. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Septembris läbi viidud Eurobaromeetri uuringu tulemused näitavad, et toetus Euroopa Liitu kuulumisele on kõrgem kui eales varem. Eestis toetab EL-i liikmesust 74, Euroopa Liidus keskmiselt 62 protsenti kodanikest, mis on viimase 25 aasta rekord.

Seda, et Eesti on Euroopa Liitu kuulumisest kasu saanud, arvab uuringu kohaselt 88% eestlastest. EL-is keskmiselt leiab 68%, et nende riik on liikmesusest võitnud. See on kõrgeim toetusmäär, mida on mõõdetud alates 1983. aastast, teatas Euroopa Parlamendi büroo Eestis.

Kõige enam tuuakse Eesti puhul välja kasu, mida kuulumine Euroopa Liitu on tähendanud majanduskasvule ja uutele töökohtadele.

Toetus Euroopa Liitu kuulumisele kasvas märkimisväärselt pärast Ühendkuningriigi 2016. aasta referendumit. Uuring näitab, et Euroopa Liitu kuulumise toetus kasvab koos murega Brexiti mõju pärast. Rasked läbirääkimised lahkumistingimuste üle Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vahel on pannud inimesi paremini mõistma EL-i liikmelisusest saadavat kasu.

Viimane Eurobaromeeter näitab, et enamus eestlasi on rahul sellega, kuidas demokraatia Euroopa Liidus toimib (Eesti - 53%, EL keskmiselt - 49%). Samas leiab suur osa Eesti vastanutest, et nende hääl Euroopa Liidus ei loe (76%). EL-is keskmiselt arvab nii alla poolte küsitletutest (47%).

Järgmiste Euroopa Parlamendi valimiste aega - Eestis 26. mai 2019 - teavad uuringu kohaselt ligi pooled eestlased. Peamisteks Euroopa tasandi valimiskampaania teemadeks peaks eestlaste hinnangul olema rändeteemad (53%), majanduskasv (47%) ning julgeolek ja kaitsepoliitika (40%).

EP President Antonio Tajani: "Uuringu tulemused, mis avalikustatakse ajal, kui käib töö Ühendkuningriigi lahkumisleppe viimistluse kallal,  näitavad, et inimesed üle kontinendi mõistavad üha enam, millist kasu Euroopa Liitu kuulumine toob. Sellest hoolimata tuleb veel palju ära teha. Jätkuv koostöö ja solidaarsus Euroopa Liidu tasandil on esmatähtsad Euroopa kodanike muredele vastuste leidmisel."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: