Jaak Jõerüüt: vihakõne kriminaliseerimise katse on praegu mõttetu
Vihakõne kriminaliseerimise teema tõstatajad ei taju, et see idee ei lange praegu Eesti ühiskonnas viljakale pinnasele, ütles "Esimeses stuudios" kauaaegne diplomaat ja kirjanik Jaak Jõerüüt.
Uue koalitsiooni tõstatatud vihakõne kriminaliseerimise idee on hea, aga praegu mõttetu, ütles Jõerüüt.
"Ma saan aru argumentatsioonist. Selle vihakõne asjaga võib väga kergesti juhtuda nii, nagu see vana ütlus kõlab: tahtsime kõige paremat, aga läks nagu tavaliselt. Ei taju selle välja pakkujad, et see hea idee ei lange viljakale pinnasele praegu. Minu arvates on täiesti mõttetu," lausus Jõerüüt.
Jõerüüt ei nõustunud, et poliitikas oleks praegu erakordsed ajad, mil enam ei valita, milliste vahenditega poliitilisi konkurente materdatakse ja tegu oleks kõigi aegade madalseisuga poliitilises kultuuris.
"See oleneb, millega või kellega me võrdleme. Kuidas see saab madalseis olla, kui meil on iseseisev riik. Kas te mäletate aega Eestis, kui meil loeti nädalatega ja siis päevadega seda, et oleme iseseisvuse kätte saanud, aga Pätsu-aegne vabariik on ikka olnud pikem. See oli selline paaniline ja kramplik lugemine: kas me tõesti saame selle aja kätte või läheb enne midagi midagi untsu. Nüüd on see aeg juba ammu möödas ja keegi ei mäletagi seda. Ja kui raskelt me oleme selle kätte saanud. Meil on õnnestunud Pätsu aeg üle trumbata kõigi riigimehhanismidega, mis on ju poliitilised mehhanismid. Ei ole võimalik, et me oleksime omadega kraavis ja see on siiski kõik toimunud," rääkis Jõerüüt.
Jõerüüdi sõnul ei tasu poliitilise kempluse ägedust Eestis üle hinnata, samuti ei tasu arvata, et suuri isiksusi tänapäeval enam poliitikas pole, sest meie kaasaeg nõuab poliitikas teistsuguseid isikusi. "Küsimus on lihtsalt selles, kas tipp-poliitikas peavad olema tingimata riigi kõige targemad pead või kõige säravamad isikused. Kui täna oleks Lennart Meri veel meie keskel, siis ta teeks filme, ma arvan. See oleks õige riik, kus professionaalsed poliitikud – mitte nii palju peibutusparte, nagu see ikka kestab – töötaksid seal koridorides, ja tarkust oleks sinna vaja, aga sedasorti tarkust, mis lubaks tekkida rohkem olukorral, kus kõike ei politiseerita," lausus Jõerüüt.
Toimetaja: Marko Tooming
Allikas: "Esimene stuudio"