EL soovib saada USA-st materjali koroonavaktsiini tootmiseks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Koroonavaktsiini viaalid. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Euroopa Liit alustab esmaspäeval USA-ga läbirääkimisi, et tagada koroonaviiruse vaktsiinideks vajalike materjalide tarne, teatas anonüümseks jääda soovinud EL-i allikas laupäeval.

Praegu on kogu kõnealune kaup kontrollitud rangete ekspordipiirangutega.

EL-i siseturu volinik Thierry Breton, kes on pandud vastutama ka vaktsiinitootmise eest, asub läbi rääkima Valge Maja COVID-19 koordinaatori Jeffrey Zientsiga, ütles läbirääkimistele lähedalseisev allikas AFP-le.

EL ja USA soovivad "teha koordineeritud koosööd kitsaskohtade vältimiseks" Euroopa vaktsiinitootjate jaoks, kinnitas allikas.

Kõne all olevad piirangutega kaubad on tootjate tünnide külge kinnitatavad kotid, mida toodavad tihti kas USA ettevõtted EL-is või Euroopa ettevõtted USA-s, lisaks pudelikesed, süstlad ja niinimetatud "nanolipiidsed osakesed", mida kasutatakse mõnede RNA vaktsiinide osakeste pakendamiseks.

Kõigi vaktsiiniks vajalike materjalide ekspordiks on vaja Washingtoni eriluba.

"Mõte pole mitte reeglite üle vaielda", vaid "kergendada ja kiirendada administratiivseid protseduure", kinnitas EL-i allikas.

"Tegutseme ennetavalt. Kui tuleb aeg, mil vaktsiinitootmine Euroopas oluliselt suureneb, soovime olla kindlad, et kõik vajalikud materjalid on olemas," lisas ta.

EL-i oma ekspordikontrollisüsteem kehtib vaid valmis vaktsiinide osas ning seda kasutati hiljuti selleks, et blokeerida 250 000 doosi AstraZeneca vaktsiini tarne Austraaliasse.

Rootsi-Briti ettevõte teatas EL-i 27 liikmesriigile, et suudab liidule tarnida vaid kolmandiku esialgu lubatud vaktsiinidoosidest.

USA-ga esmaspäeval algavate kõneluste "eesmärk pole rääkida läbi dooside arvu" valmis vaktsiinide osas, ütles EL-i allikas, lisades, et sellega "tegelevad ettevõtted".

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: