Koroonapatsientide suur arv ohustab PERH-is muud erakorralist ravi

Põhja-Eesti regionaalhaigla koroonakriisi ajal
Põhja-Eesti regionaalhaigla koroonakriisi ajal Autor/allikas: Põhja-Eesti regionaalhaigla

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas (PERH) kasvas nädalavahetusel COVID-patsientide arv 133-ni, mis on rekordiliselt kõrge tase. Nii suur hulk koroonapatsiente võib hakata juba ohustama ka erakorralist mittepandeemilist ravi, hoiatas haigla ülemarst.

"Regionaalhaiglas on täna 133 COVID-patsienti, neist kõrgeima ehk kolmanda astme intensiivravil on 25 patsienti, nendest 22 juhitaval hingamisel. Need numbrid peegeldavad kriitilist olukorda kõikides haiglates," ütles PERH-i juhatuse liig ja ülemarst Peep Talving. "Kahjuks oli meil ka viimase 24 tunni jooksul kolm surma, kellest noorim oli 51-aastane mees," lisas ta.

Talvingu sõnul on COVID-haiglaravi vajadus järsult kasvanud ja kasvab veelgi, kusjuures kasvavad haiglaravi vajavate COVID-patsientide numbrid kontrollimatult.  

"Eriti murelikud oleme intensiivravi võimekuse pärast," ütles Talving. "Oleme pidevas suhtluses Põhja meditsiinistaabi regiooni haiglatega ja jagame patsiente vastavalt haiglate ressursile. Nüüd on juba vajadus patsientide saatmiseks Lõuna regiooni ja oleme selles Lõuna meditsiinistaabiga kokku leppinud. Aga on vaid aja küsimus, kui ka sealne ressurss on koormatud."

See on plaanilise ravi piiramise kõrval seadnud ohtu erakorralise mittepandeemilise ravi, lisas Talving.

"Plaaniline ravi on piirdunud, löögi all on erakorraline mittepandeemiline ravi," selgitas Talving. "Kõige tähtsam on praegu teha kõik võimalik nakkusahelate katkestamiseks, et haigestumise kasv pidurduks. Jätkuvalt on olulisim iga inimese isiklik vastutuse võtmine. Iga inimene peab kohe täna andma oma panuse oma kontaktide piiramisel ja oma lähedaste, kolleegide, sõprade ja enda tervise turvalisuse suurendamisel," ütles PERH-i ülemarst.

"Piirkondliku haiglana tagab Regionaalhaigla kõrgema etapi ravi, sealhulgas masskannatanute ravivõimekuse,  põletusvigastuste ravi, kogu raske trauma, onkoloogia- ja hematoloogia multimodaalse ravi, kõrgtehnoloogilise veresoontekirurgia, südamekirurgia, rindkerekirurgia ja neurokirurgia. Need võimekused on COVID-patsientide hulga tõttu juba riski all," rõhutas Talving.

"Täname mõistva suhtumise eest kõiki patsiente, kelle plaaniline ravi on edasi lükkunud ja kes on pidanud ka erakorralist abi kohati ootama tavapärasest kauem," ütles prof Talving.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: