Saksamaa rohelised võivad võita järgmised üldvalimised

Saksamaa roheliste kaasesimees Robert Habeck
Saksamaa roheliste kaasesimees Robert Habeck Autor/allikas: SCANPIX/EPA/FILIP SINGER

Saksamaa rohelised võivad võita järgmised riigi parlamendivalimised. Merkeli pikk ametiaeg saab sügisel läbi ja tal puudub parteis kindel mantlipärija.

Viimaste küsitluste põhjal on Merkeli kodupartei Kristliku-Demokraatliku Liidu (CDU) toetus ainult kaks protsendipunkti suurem kui rohelistel. 

Rohelised vastanduvad valimiskampaanias CDU-le.

"Üks poliitiline ajastu on lõppemas ja uus võib alata," teatavad rohelised valimiskampaanias.

"Kõiki roheliste juhitud valimisringkondi juhitakse paremini kui seda riiki," teatas roheliste kaasesimees Robert Habeck.

Rohelised saavad kasu ka Merkeli partei sisekriisist. CDU uus juht Armin Laschet pole suutnud ennast parteis kehtestada. Ainult 23 protsenti sakslastest leiab, et Laschet sobib kantsleriks. Habecki toetus on 28 protsenti.

Lascheti juhtimisel saavutas CDU kahes olulises liidumaas oodatust kehvemad valimistulemused. Mitmed mõjukad CDU liikmed leiavad, et Lascheti asemel peaks saama kantsleri kandidaadiks hoopis Baieri liidumaa peaminister Markus Söder.

Lascheti suhtes väljendas hiljuti pettumust ka Merkel isiklikult.

Saksamaa suurima liidumaa Põhja-Reini Vestfaali peaminister Laschet sulges koroonaviiruse epideemia tõttu ainult mõne linnaosa, mitte kogu regiooni. Merkel kritiseeris pühapäeval Lascheti tegevust kriisi haldamisel.

Rohelised lubavad investeerida 500 miljardit eurot keskonnasõbralikku tehnoloogiasse ja infrastruktuuri. Selle eesmärk on hoida Saksamaad konkurentsis USA ja Hiinaga.

Rohelised lubavad keelustada 2030. aastaks bensiini- ja diiselmootoriga autod. Samuti toetavad nad suuremat laenukoormat. Rohelised plaanivad finantseerida oma valimislubadusi ka maksude tõstmisega, nende plaan on tõsta ettevõtete tulumaksu kümme protsenti.

Sel nädalal teatavad rohelised oma kantslerikandidaadi.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: