CDU uueks esimeheks valiti Armin Laschet

Foto: SCANPIX/www.imago-images.de

Saksamaa Kristliku-Demokraatide Liidu (CDU) uueks esimeheks valiti laupäeval Armin Laschet, kes siiani on olnud Saksamaa suurima liidumaa Põhja-Reini Vestfaali juht.

Lisaks Laschetile konkureerisid erakonna juhi kohale ka Friedrich Merz ja Norbert Röttgen. Esimeses voorus sai Röttgen 224, Merz 385 ning Laschet 380 häält, vahendab Politico.

Teine voor toimus vaid kahe kandidaadi vahel ning seal kogus Lachet juba 521 häält ehk Merz pidi 466 häälega tunnistama kaotust.

Samas ei tähenda, et Laschet kohe uueks parteijuhiks saab, vaid valimistulemust on vaja ka kirjalikult kinnitada. Laupäevased valmised olid digitaalsed, seega peavad delegaadid oma valiku veel välja printima ning Berliini partei peakontorisse saatma. Ametlikult kinnitatakse tulemus 22. jaanuaril.

Laschet on poliitikas tegutsenud juba 1989. aastast. Ta on lubanud võidelda tugevamalt araabia päritolu kriminaalsete grupeeringutega ja lubanud mitte rakendada rohelist poliitikat, kui see peaks ohustama Saksamaa tööstust.

Laschet on mõõduka suuna esindaja ja temalt võib oodata kantsler Angela Merkeli tsentristliku poliitika jätkamist.

Tõenäoliselt valitakse CDU juht sügisel ka uueks Saksamaa kantsleriks. Oma reedel peetud kõnes rõhutas Merkel, et riik peaks jätkama tsentristlikul kursil, kus otsitakse ühiskonna ühtsust ja ollakse valmis kompromissideks.

Armin Laschet ütles, et peab oluliseks usaldust ühiskonnas. "Ja usaldus, see on see, mis meid toetab ja mis on purunenud Ameerikas, kus president on ühiskonda polariseerunud, kus ta on külvanud ebakõla ja usaldamatust, kus ta on süstemaatiliselt valetanud, hävitanud toetuse ja usalduse. See on mürk, mille ta Ameerika hinge sisestas ja nüüd me näeme, kuhu see lõpuks viib: katkise akna ja sarvedega pühvlimeheni demokraatia südames," lausus Laschet.

Laupäevaste valimistega lõppeb ligi aasta kestnud segasevõitu periood CDU juhtimises, mis algas Merkeli soosikuna partei juhiks valitud Annegret Kramp-Karrenbaueri tagasiastumisega.

Koroonapandeemia tõttu on tulnud parteivalimisi ka kahel korral edasi lükata.

59-aastane Armin Laschet on Nordrhein-Westfaleni liidumaa peaminister. 94-ndal aastal valiti ta Bundestagi ja viis aastat hiljem Euroopa Parlamenti. Varasemalt on ta töötanud ka ajakirjanikuna. 2015. aasta rändekriisi ajal, mil Saksamaa avas piirid sadadele tuhandetele põgenikele, oli ta kindel Merkeli liitlane.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: