Teenetemärkidest ilma jäänud Veerpalu saab kulkalt 5400 eurot preemiat

{{1618552200000 | amCalendar}}
Andrus Veerpalu
Andrus Veerpalu Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Kolmapäeval avalikustatud Eesti Kultuurkapitali 2021. aasta I taotlusvooru eraldistes on kultuurkapitali nõukogu eraldusena ka 5400 euro suurune tunnustuspreemia Andrus Veerpalule, kellelt president otsustas neljapäeval nõuda tagasi kaks teenetemärki.

Veerpalu saab kultuuriministri juhitavalt kulka nõukogult sarnaselt teistele Eesti olümpiavõitjatele 5400 eurot. Otsuse juures on toetuse kasutamise eesmärgina välja toodud "olümpiamängudel kuldmedali võitnud sportlase tunnustuspreemia".

Andrus Veerpalu on kahekordne olümpiavõitja - 2002. aastal sai ta Salt Lake Citys 15 km klassikasõidus kulla ja 2006. aastal Torino OM-il samuti 15 km klassikasõidus kulla.

Nende saavutuste eest sai Veerpalu president Arnold Rüütlilt kaks teenetemärki - 2002. aastal antud Eesti Punase Risti I klassi ja 2006. aastal antud Valgetähe I klassi teenetemärgi.

Sel neljapäeval teatas president Kersti Kaljulaid, et võtab Veerpalult talle antud kaks riiklikku teenetemärki tagasi. Tulenevalt seadusest võib president otsustada teenetemärgi ära võtta, kui inimese hilisem käitumine on olnud niivõrd vääritu, et see välistaks talle teenetemärgi andmise.

Rahvusvahelise Spordiarbitraaži (CAS) antidopingu osakond leidis Andrus Veerpalu olevat süüdi organiseeritud dopinguskeemis osalemises ning määras kahekordsele olümpiavõitjale tänavu märtsis kaheaastase spordis tegutsemise keelu. 

Kultuurkapitali nõukogu arutab toetuse maksmist kuu lõpus

Kultuurkapitali nõukogu arutas reedel Veerpalule toetuse maksmist ning leidis, et Veerpalul on praeguste tingimuste alusel õigus toetust saada. Summat pole talle aga veel välja makstud ning uuesti arutatakse teemat 28. aprilli korralisel istungil.

Veerpalule määrati toetus kahe olümpiakulla eest ning neid tiitleid ei saa kultuurkapitali sõnul nemad ega ka olümpiakomitee ära võtta.  

"Kuna toetuse eraldamise aluseks on olümpiavõitja tiitel, siis Andrus Veerpalu on praeguste tingimuste alusel olnud õigustatud olümpiavõitja toetust saama," teatas kulka.

Täpsemat otsust toetuse maksmise osas ongi oodata pärast 28. aprilli istungit.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: