Saksa CDU juhid valisid kantslerikandidaadiks Lascheti

{{1618891560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP/Tobias Schwarz/

Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhtkond valis esmaspäevasel hääletusel erakonna juhi Armin Lascheti partei kantslerikandidaadiks septembrikuistel valimistel, edastas kohalik meedia.

Lascheti rivaal oli erakonna Baieri sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) 54-aastane juht Markus Söder.

Praeguse liidukantsleri Angela Merkeli kauaaegne liitlane Laschet sai juba möödunud nädalal partei juhtkonna toetuse, kuid Söder keeldus arvamusküsitlustele viidates valimisvõitlusest väljumast.

"Kristlik-Demokraatlik Liit kohtus eile ja otsustas. Me võtsime otsuse teatavaks ja ma tunnustan seda. Ma helistasin Armin Laschetile ja õnnitlesin teda. Ütlesin talle,
et Baieri Kristlik-Sotsiaalne Liit aktsepteerib sõsarpartei otsust. Me pakume talle täielikku toetust minu arust erakordselt raskeks kujuneva valimiskampaania ajal. Me toetame teda ilma kibestumiseta ja kogu jõust. Seda võin öelda nii enda kui ka usutavasti kogu Kristlik-Sotsiaalse Liidu eest. Üle kuue tunni kestnud arutelu lõpuks korraldatud hääletusel sai Laschet 77,5 toetusprotsenti ja Söder 22,5 protsenti häältest," rääkis Söder.

"Saksamaa, mida mina ette kujutan, on moodne ja ühtne riik. Riik, mis laseb igaühel elada seda elu, mida keegi enda jaoks valinud on ja kus inimesed saavad oma unistused teoks teha," sõnas Laschet.

Arvamusküsitluste kohaselt on Söder rahva hulgas Laschetist oluliselt populaarsem.

"Minu arust oleks Söder parem, sest ta lihtsalt on populaarsem. Nii üldiselt kui ka poliitiliselt on ta näidanud end riigimehelikumana," ütles Müncheni elanik Kathrin Borber.

"Mina oleks eelistanud Söderit. Ma ei usu, et Laschetil õnnestub kantsleriks saada, mina seda ei arva," sõnas Münchenis elav Jeanette Lorek.

Eriarvamused konservatiivide leeris said veelgi ilmsemaks pärast seda, kui arvamusküsitlustes CDU-CSU järel teisel kohal olevad rohelised teatasid esmaspäeval üksmeelselt, et nende kantslerikandidaat on erakonna kaasesimees Annalena Bärbock.

Söder oli samas juba eelnevalt öelnud, et on rahul ka sellega, kui valituks osutub Laschet.

Merkeli ammune liitlane 60-aastane Laschet võttis CDU juhtimise üle jaanuaris. 

Tavaoludes oleks 60-aastane Laschet CDU juhina olnud kindel valik juhtima enda erakonda ja selle Baieri sõsarparteid CSU-d 26. septembri valimistele, kui 16 aastat valitsust juhtinud Merkel liidukantsleri ameti maha paneb. 

Kuid koroonaviiruse pandeemia ebakindel haldamine on erakonna maine kõikuma löönud ning nii mõnigi oli kutsunud Laschetit üles loobuma CSU karismaatilise juhi Söderi kasuks. 

Rahvusringhäälingu ARD hiljutises küsitluses arvas 54 protsenti sakslastest, et Söder oleks hea kandidaat ja Laschetit eelistas vaid 19 protsenti.

 

 

 

 

Toimetaja: ERR

Allikas: AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: