Laschet tegi ettepaneku luua Saksamaal riiklik julgeolekunõukogu

CDU juht Armin Laschet
CDU juht Armin Laschet Autor/allikas: SCANPIX/AFP/BERND VON JUTRCZENKA

Saksamaa Kristliku-Demokraatliku Liidu (CDU) esimees Armin Laschet tegi kolmapäeval ettepaneku luua riiklik julgeolekunõukogu. Laschet on potentsiaalne Merkeli järeltulija kantsleriametis.

Tegemist oli esimese Lascheti välis- ja kaitsepoliitika pöördumisega pärast seda, kui ta eelmisel kuul valiti CDU kantslerikandidaadiks, teatas Financial Times

Laschet leidis, et rahvusvahelistes suhetes peab Saksamaa lähenema strateegilisemalt. Selle eesmärk oleks parandada Saksamaa vastupidavust kriisidele ja terrorirünnakutele. 

"Ei piisa ainult kriisidele reageerimisest, me peame neid ennetama," ütles Laschet. 

Laschet leiab, et kriise saaks ennetada paremini riikliku julgeolekunõukogu loomisega.

Laschet ütles, et jätkab siiski poliitikaküsimustes Merkeli ajastu lähenemist. Laschet toetas Merkeli lähenemisviisi suhetes Venemaaga. Samuti toetas Laschet vastuolulise Nord Stream 2 torujuhtme valmimist. 

Sarnaselt Merkeliga, leidis Laschet, et Hiinaga tuleb jätkata majanduskoostööd. Hiinat pidas Laschet partneriks ja rivaaliks. Laschet toetas EL-i ja Hiina investeerimislepingu ratifitseerimist. 

Laschet siiski kritiseeris Hiina vastusanktsioone EL-i vastu. Laschet leidis, et enne sanktsioonide tühistamist ei saa investeerimislepingut siiski ratifitseerida. 

"Kui soovite olla meie partner, peate ilmutama vastastikust austust. Nii, et selles küsimuses tahaksin näha Hiina poolset vastutulekut," ütles Laschet. 

Lascheti sõnul peab Euroopa Liit tulevikus olema välispoliitikas jõulisem. Samuti kutsus ta looma Euroopa ja USA vahel suurt vabakaubandustsooni. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: