Isamaa eestseisus heidaks avalikud kriitikud erakonnast välja
Isamaa erakonna eestseisus otsustas teisipäevasel koosolekul saata volikogule kinnitamiseks nn arutelukultuuri hea tava dokumendi. Dokumendi järgi võimaldaks avalik kriitika erakonna suunal liikme parteist välja heita.
Arutelukultuuri hea tava kehtestati häälteenamusega 11 poolt ja 3 vastu. Erapooletuid ei olnud.
ERR-i andmetel hääletasid dokumendile vastu Ida-Virumaa piirkonna juht Tiit Salvan, eurosaadik Riho Terrase nõunik Sirle Rosenfeldt ja ühenduse Parempoolsed aseesimees Mihkel Kübar. Hääletamata jätsid Marko Pomerants ja Sven Sester.
Eestseisuse otsusega saadetakse arutelukultuuri hea tava kinnitamiseks erakonna volikogule.
Algatajate juhtmõte on kutsuda liikmeskonda arutlema erakonna tuleviku üle ja lahendama omavahelised erimeelsused erakonna sees, teatas Isamaa pressiesindaja vahendusel.
Aukohtu esimees: Erakonna suhtes tehtavad ettepanekud peavad olema ülesehitavad, mitte lammutavad ja süüdistavad
Hea tava kehtestamise ühe algataja, erakonna aukohtu esimehe Avo Üpruse sõnul peab iga organisatsioon – teiste hulgas Isamaa – pidevalt töötama oma organisatsioonikultuuri arendamisega. "Erakonna suhtes tehtavad ettepanekud peavad olema ülesehitavad, mitte lammutavad ja süüdistavad," kommenteeris Üprus.
Isamaa aukohus on Üpruse sõnul korduvalt pidanud andma hinnangu olukordadele, kus erakonna siseasjade klaarimisse on kaasatud avalik meedia.
"Aukohus on läbi aegade pidanud käsitlema mitmeid juhtumeid, kus erakonna siseasjade lahendamisse on kaasatud avalikkus. Kohtu erinevad koosseisud on alati olnud üksmeelel, et seesugune käitumine kahjustab erakonna mainet. Põhimõtte toonitamine eestseisuse otsusega on ennetav samm ebaväärika ja Isamaad kahjustava tegevuse ärahoidmiseks," lisas Üprus.
Avo Üprus avaldas lootust, et kõik erakonna liikmed võtavad põhimõtted omaks ja dokumendi kinnitamine aitab erakonnasisesed erimeelsused väärikalt ületada.
Seeder: see ei ole karistusdokument
"See dokument ei ole mingisugune karistusdokument, vaid see on poliitilist kultuuri ja head arutelukultuuri loov ja erakonnasisest arutelu elavdav dokument," ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ERR-ile.
"Näiteks on ka riigikogul töötatud välja riigikogu liikme hea tava, millel samuti puudub otsene rakenduslik pool."
Seederi sõnul ei ole dokumendil rakenduslikku mehhanismi. "Eraldi selle dokumendi sisu ei ole tegeleda erakonna liikmete välja arvamisega või mingisuguse juurdlusega erakonna liikmete osas," märkis Seeder.
Küsimusele, kas dokumendi loomise ajendiks oli Parempoolsete kriitika erakonna juhtkonna aadresssil vastas Seeder, et see dokument kasvas välja erakonna seest ja ajend on kindlasti laiem, kui lihtsalt Parempoolsete tegevus. Samas nentis Seeder, et Parempoolsete tegevus on hea poliitilise kultuuri ja arutelu tavaga teatud juhtudel kindlasti vastuollu läinud.
Seeder rääkis, et Isamaas on läbi aegade erakonna liikmete välja arvamiseks olnud väga erinevad põhjused ja erinevatel aegadel on sellesse erinevalt suhtutud. "Need on olnud kõik üksikjuhtumid. Selleks ei ole vaja veel ühte täiendavat dokumenti," lausus Seeder.
"Selle dokumendi sisu, mida me täna eestseisuses arutasime on ikkagi arutelukultuuri arendamine, mitte kellegi karistamine või mingisuguse aluse välja töötamine, mille põhjal saaks kedagi välja arvata," lisas Seeder veel.
Parempoolsed: dokument eksib rängalt Isamaa alusväärtuste vastu
Erakonna juhtkonna suhtes avalikult kriitine olnud ühenduse Parempoolsed juht Kristjan Vanaselja nimetas eestseisuse otsust uskumatuks.
"Isamaa alusväärtusteks on olnud üksikisiku vabadus, vastutus, demokraatia ja sõnavabadus. See eelnõu eksib rängalt kõigi nende maailmavaateliste aluspõhimõtete vastu," kommenteeris Vanaselja.
"Kui vaadata Isamaa ajalugu, kus me oleme olnud demokraatliku riigi alusepanijad, seisnud kogu aeg nende väärtuste eest ja nüüd oleme siis erakonnana otsustanud, et tuleks need väärtused jalge alla trampida," lisas ta.
Vanaselja rõhutas eestseisuse otsuse taustal, et erakonna juhtimine ja organisatsioonikultuur vajab muutust.
Vanaselja avaldas lootust, et volikogu liikmed dokumendi vastuvõtmist ei toeta.
ERR avaldab heaks kiidetud dokumendi sisu:
Isamaa eestseisuse otsus arutelukultuuri hea tava kehtestamise kohta
Isamaa eestseisus kiidab heaks järgmised arutelukultuuri põhimõtted ja esitab volikogule kinnitamiseks:
1. Isamaa Erakonna liikmete erimeelsused erakonna maailmavaadet, poliitikat, programmi ja juhtimist puudutavates küsimustes lahendatakse erakonna sees.
2. Avaliku meedia kaasamine erakonna siseasjade arutamisele ning siseinfo edastamine ajakirjandusele on taunitav ning loetakse väärituks teoks põhikirja punkti 6.2. alapunkti 2) tähenduses. (Erakonna eestseisus võib oma motiveeritud otsusega arvata liikme erakonnast välja, kui ta on sooritanud ebaväärika teo - toim.)
3. Avalik vastandumine oma erakonnale, samuti erakonna maailmavaate, poliitika, programmi, erakonnakaaslaste avalik halvustamine loetakse erakonna maine oluliseks kahjustamiseks põhikirja punkti 6.2. alapunkti 3) tähenduses. (Erakonna eestseisus võib oma motiveeritud otsusega arvata liikme erakonnast välja, kui ta on erakonna mainet oluliselt kahjustanud - toim.)
Toimetaja: Aleksander Krjukov