Uuringufirmad näitavad erinevaid presidendisoosikuid

Jüri Ratas ja Kersti Kaljulaid.
Jüri Ratas ja Kersti Kaljulaid. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Teisipäeval avaldatud Kantar Emori küsitluse järgi sooviks Eesti inimesed näha järgmise presidendina enim Jüri Ratast, samas kui Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi toetatakse praegu enim hoopis president Kersti Kaljulaidi tagasivalimist.

Kantar Emor - Ratas esikohal 23 protsendiga

Emori uuringus anti vastajatele ette nimekiri viie potentsiaalse kandidaadiga ning küsiti arvamust, kes sobiks kõige paremini Eesti järgmiseks presidendiks. Neist enim poolehoidu kogus endine peaminister ning praegune riigikogu ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas – 23 protsenti vastanutest näeks teda järgmise riigipeana. Enim toetust on Ratas kogunud just Keskerakonna valijaskonnalt, kuid teda toetavad ka muust rahvusest eestimaalsed ning kuni keskharidusega inimesed.

Eesti praeguse presidendi Kersti Kaljulaidi jätkamist eelistab 21 protsenti eestimaalastest. Kaljulaidi sobivusse presidendiametisse usuvad eelkõige Reformierakonna, Eesti 200 ning Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetajad, kuid ka eestlased ning kõrgharidusega Eesti elanikud.

Lisaks Jüri Ratasele ja Kersti Kaljulaidile oli võimalike kandidaatide nimekirja lisatud ka Tarmo Soomere, Mart Helme ja Ülle Madise. Soomere sai 11 protsendi, Helme 10 ja Madise üheksa protsendi vastajate toetuse.

Sealjuures oli Soomere toetus erakondliku eelistuse lõikes tugevaim Isamaa valijate hulgas. Helme toetajad on suuremas osas EKRE võimalikud valijad. Madise toetus jagunes erakondlikus lõikes ühtlasemalt kõikide erakondade toetajate vahel ning tema toetajaskonda ei saa konkreetse erakonna eelistusega siduda.

Seitse protsenti vastajatest mainis spontaanselt ka teisi võimalikke tulevasi presidendikandidaate, enim mainiti Marina Kaljuranda. Ligi viiendik elanikest ei oska veel oma arvamust antud teemal avaldada või puudub kindel eelistus.

Turu-uuringud - Kaljulaid esikohal 18 protsendiga

Eesti Päevalehe tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi toetatakse napilt kõige rohkem praeguse presidendi Kersti Kaljulaidi tagasivalimist - nii leiab 18 protsenti vastanutest.

Kohe tema kannul tulevad praegune eurosaadik Marina Kaljurand 16 protsendi suuruse toetusega ja Jüri Ratas 15 protsendiga.

Tarmo Soomere toetus on Turu-uuringute küsitluse järgi kaheksa, Mart Helme oma kuus, Andrus Ansipi oma viis ja David Vseviovi oma kolm protsenti.

Kedagi teist või eelistust ei omanud 29 protsenti küsitlusele vastanutest.

Samas erinevad eestlaste ja muudest rahvustest inimeste eelistused märkimisväärselt. Eestlased peavad kindlalt paremateks variantideks Kaljulaidi (22 protsenti) ja Kaljuranda (17 protsenti). Muudest rahvustest inimeste kõige eelistatum tulevane president oleks pika edumaaga Ratas (24 protsenti).

ERR-i portaal kirjutas sel nädalal, et Vabariigi Valimiskomisjoni plaani järgi toimub presidendivalimiste esimene hääletusvoor riigikogus 30. augustil. Kui ükski kandidaat ei saa parlamendivoorudes nõutavat häälteenamust, teatab riigikogu esimees hiljemalt järgmisel päeval valimiskogu kokku kutsumisest, mis peab kogunema ühe kuu jooksul. Tänavu juhtuks see arvatavasti laupäeval, 25. septembril.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: