Prokuratuur uurib laste väärkohtlemist Rakvere Lille Kodus

{{1619794080000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Prokuratuur alustas kriminaalmenetlust, et kontrollida laste võimalikku väärkohtlemist Rakveres asuvas Lille Kodus.

Sotsiaalkindlustusametile laekus informatsioon, mille põhjal on alust arvata, et Rakvere Lille Kodu osad töötajad on pikemat aega füüsiliselt ja emotsionaalselt väärkohelnud kuut 13-17-aastast noort.

Prokuratuur on alustanud juhtumi osas menetlust. "Sotsiaalkindlustusametilt laekunud kuriteoteate alusel alustasime täna kriminaalmenetlust kontrollimaks kuriteokahtlusi seoses laste füüsilise ja vaimse väärkohtlemisega lasteasutuses ja kogume hetkel aktiivselt infot kõikide asjaolude väljaselgitamiseks," kinnitas Viru Ringkonnaprokuratuuri prokurör Elle Karm.

Sotsiaalkindlustusamet esitas prokuratuurile neljapäeval kuriteoteate, milles palub uurida laste väärkohtlemise juhtumeid Hoolekandeteenuste AS Rakvere Lille Kodus.

"Eile õhtul kell 21.45 sain telefonikõne, kuulsin äärmiselt kahetsusväärsest juhtumist ning kutsusin täna esimesel võimalusel laua taha sotsiaalkindlusameti ja AS Hoolekandeteenused vastutavad isikud, et olukorrast ülevaade saada, jagada sotsiaalkindlustusametiga tööülesanded, kaardistada kogu toimunud sündmuste jada, võimalikud vead õigusaktides, lepingutes eeskirjades ja juhtimises," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, kes sõitis reedel ka ise Rakverre kohale, et saada toimunu kohta infot.

"Väga loodan, et politsei ja prokuratuur selgitavad välja kogu tõe ja vastutan selle eest, et selgitatakse välja kõik asjaolud, analüüsitakse kehtivat õiguslikku raamistikku ja tegevusjuhiseid, et vältida sarnaste olukordade tekkimist tulevikus. Ohvriks sattunud lapsed on eriti haavatavas seisundis, sest väärkohtlejad olid need, kes pidid tagama niigi keerulises olukorras lastele heaolu ja turvalisuse," lisas ta.

Sotsiaalkindlustusamet on alustanud järelevalvet, suheldakse kogu personali, laste ning laste vanematega ja tehakse vajalikke samme, et taastada laste turvatunne ning alustada juhtunust taastumise protsessiga. Vajadusel on juhtunust mõjutatud inimestele kättesaadav psühholoogiline abi.

AS Hoolekandeteenused teenuste direktor Liina Lanno sõnul on sisejärelevalve läbi vaadanud kogu märtsikuu kaamerasalvestised kinnise lasteasutuse avalikest ruumidest ning töö jätkub. "Oleme tuvastanud kokku kolme töötaja seotuse juhtumitega. Kui millegagi seda võrrelda saab, siis halvas mõttes totalitarismiaegse lastekodu kultuuriga, karmid karistused: füüsiline tõukamine, löömine, eelkõige paistab silma alandamine. Kohe esimese töötaja käitumise avastamise järel vallandasime töötaja töölt, see oli 16. aprillil. Seejärel asusime jälgima ka teisi seotusi ja teise töötaja vabastasime töölt 28. aprillil, kui tuvastasime tema väärkäitumise. Kolmas töötaja on olnud puhkusel ja tema vabastatakse lähiajal," ütles Lanno, kelle hinnangul võis väärkäitumine alata veebruarikuus. Üks kolmest töötajast on Lanno sõnul tunnistanud seda, et ta on oma käitumises vigu teinud.

Kokku oli selles osakonnas ehk kodus üheksa töötajat. "Sisejuurdlus veel käib, et leida kõik töötajad, kes sellistest tegudest teadsid, kuid sellest ei teavitanud. Järgmisena on meie eesmärk üle vaadata teenuse osutamine, et lastel oleks lasteasutuses igal hetkel turvaline," sõnas Lanno, lisades, et sellist töötajate grupiviisilist väärkäitumist pole tal 27 aasta jooksul sotsiaaltöös varem ette tulnud.

Kinnise lasteasutuse teenus (KLAT) on ööpäevaringne teenus, mida osutatakse lastele, kelle vabadust on piiratud kohtumääruse alusel. AS Hoolekandeteenuste Rakvere Lille Kodu osutab kinnise asutuse teenust mõõduka või raske intellektipuudega ja käitumishäiretega noortele. Teenust korraldab ja rahastab alates 2018. aastast sotsiaalkindlustusamet.

"KLAT-i eesmärk on tagada suure abivajadusega ja kõrge riskikäitumisega noortele turvaline keskkond ja stabiilsus. Need lapsed on väga suure traumakogemusega. Kinnistes lasteasutustes peab noor saama end tunda turvaliselt ja toetatult, mille tulemusena saab ta areneda ning kujundada uued käitumismustrid. Meil on kahjuks alust arvata, et selle teenuse osutamine Rakvere Lille kodus ei ole täitnud seda eesmärki. Meie esmane ülesanne on taastada teenusel olevate laste ja perede turvatunne," rääkis sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna ennetustalituse juht Kiira Gornischeff.

Rakvere Lille Kodus on lisaks kinnise lasteasutuse teenust pakkuvale kodule ka laste asenduskodu ja erivajadustega täiskasvanud inimeste kodud. AS Hoolekandeteenused teenuste direktor Liina Lanno sõnul on töötajate väärkäitumist tuvastatud vaid ühes, kinnise lasteasutuse teenust pakkuvas kodus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: