Eesti tarbijate inflatsiooniootus kasvab

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Konjunktuuriinstituudi koostatav tarbijabaromeeter näitab, et viimastel kuudel on kiiresti kasvanud nende inimeste hulk, kelle arvates lähiajal hindade kasv jätkub. Inflatsioon on kiiresti tagasi tulnud koroonakriisist väljuvatel suurtel turgudel nagu USA.

Tarbijahinnaindeks pöördus jaanuaris aastases võrdluses taas plusspoolele ning on sestsaadik pidevalt kasvanud. Kui mullu aprillis kahanes indeks koroonakriisi mõjul aasta lõikes 0,8 protsenti, siis tänavu aprillis kasvas see 1,9 protsenti.

Eesti konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul näitab nende koostatav tarbijabaromeeter, et viimastel kuudel on kiiresti kasvanud nende hulk, kelle arvates hindade kasv lähiajal jätkub.

Josingu sõnul on Euroopas näha, et toormehindade tõus maailmaturul ning tarneahelate probleemid hakkavad vaikselt jõudma toidu- ja tarbekaupade hindadesse.

Selle taustal jätkavad keskpangad leebet rahapoliitikat.

Hinnakasv euroalas pole Josingu sõnul aga selline, mis ajendaks Euroopa Keskpanka äkilist muutust tegema.

Eesti Panga ökonomisti Rasmus Kattai sõnul võib Eestis kiiremat hinnakasvu näha ilmselt kogu aasta vältel, kuna kriis hakkab lõppema ja majandusaktiivsus kasvab. Ta lisas, et eelkõige toidutoormete hinnakasvu tõttu võib arvata, et tarbijahinnaindeks kasvab tänavu tõenäoliselt üle kahe protsendi.

Kahe protsendi lähedast või seda pisut ületavat hinnakasvu võib Kattai sõnul pidada Eesti majandusele kohaseks.

Samas jääb aga palgakasv Kattai sõnul hinnatõusust kiiremaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: