Venemaa ja OPEC tervitasid kliimaaktivistide kohtuvõitu

Eelmisel nädalal saavutasid kliimaaktivistid kohtusaalides suuri võite lääneriikide suurte energiaettevõtete vastu. Kohtuotsust tervitasid samuti ka Lähis-Ida naftariigid ja Venemaa.

Kaotus kohtusaalis tähendab, et lääneriikide energiafirmad peavad vähendama veelgi süsinikdioksiidi heitmeid. Heitmeid peavad vähendama sellised suurfirmad nagu Shell, ExxonMobil ja Chevron. 

Kohtu otsused ei mõjuta aga Saudi Araabia ja Venemaa suuri naftafirmasid. Mõlemas riigis asuvad maailma ühed suurimad energiaettevõtted. Saudi Araabias asub riiklik naftafirma Saudi Aramco, Venemaal on riigi kontrollitud energiafirmad Gazprom ja Rosneft. Saudi Aramco, Rosneft ja Gazprom on läänefirmade otsesed konkurendid. 

"Rahvusvahelistel naftaettevõtetel piiratakse uute investeeringute tegemist ja riiklikud naftafirmad saavad nii eelise," ütles konsultatsioonifirma Energy Aspectsi analüütik Amrita Sen. 

Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) kutsus aprillis loobuma uute nafta- ja gaasiväljade arendamisest. Agentuur ei pakkunud aga lahendust, kuidas vähendada fossiilkütuste nõudlust. 

"See (IEA üleskutse) on La La Landi filmi järg. Miks peaksin seda tõsiselt võtma?" ütles teisipäeval Saudi Araabia energiaminister Abdulaziz bin Salman.

"Tundub, et lääs peab oma naftaga varustamisel lootma sellele, mida ta nimetab vaenulikeks režiimideks," ütles Gazpromi tippjuht. 

Lääne naftafirmad kontrollivad umbes 15 protsenti ülemaailmsest naftatoodangust. OPEC-i ja Venemaa osakaal on 40 protsenti, teatas Reuters.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: