Tallinna suurhaigla projekteerimise hange lõpetati lepinguta

Tallinna suurhaigla projekteerimise hange lõpetati lepinguta, sest suurem osa pakkumisi ületas hanke eeldatavat maksumust pea kaks korda.
Tallinna haigla projekteerimine pidi maksma ligi 11 miljonit eurot. Vähemalt nii uskus Tallinna linnavalitsus aprillis, kui projekteerimishanke välja kuulutas. Juuni alguses, kui hanke tähtaeg kukkus, tuli välja, et ettevõtete ootused on oluliselt suuremad.
"Kokku tuli kaheksa pakkumist. Neist viis olid eksinud dokumentatsioonis. Need me lükkasime tagasi," ütles Tallinna linnakantsler Kairi Vaher. "Ning pakkujad, kes alusdokumentide puhul ei olnud eksinud, nende hind ei vastanud eeldatavale maksumusele."
Vaher lisas, et puudulike dokumentide tõttu kõrvale lükatud pakkumiste seas oli ka selline, mis jäi alla 11 miljoni euro.
"Aga ülejäänud pakkumised olid selgelt üle 11 miljoni ning keskmine pakkumiste hind oli suurusjärk kakskümmend pluss miljonit," sõnas Vaher.
Lähipäevil plaanib linn projekteerimishanke uuesti välja kuulutada. Uut eeldatavat maksumust veel arutatakse, kuid Vaheri sõnul jääb see ikkagi väiksemaks, kui mitmed senised pakkumised.
Vaher ütles, et alates aprillikuust on linn turgu uurinud ning mõistab, et üksteist miljonit eurot jääb turutingimustele alla. "Mõne kuuga on turul palju muutunud," märkis Vaher.
Esimest korda kuulutati Tallinna haigla projekteerimishange välja märtsi lõpus. Too hange tühistati nädal hiljem, sest linnavalitsus avastas projektimeeskonnas võimaliku huvide konflikti.
Uue, aprillis väljakuulutatud hanke tulemused pidid selguma juuni lõpuks. Nüüd nihkub tähtaeg septembri algusesse.
"Me oleme kaotanud kaks kuud," sõnas Vaher kuid märkis, et uus hange senisest palju ei erine. Ta lisas, et hanke juures on väga oluline osa haigla arhitektuurilisel lahendusel ja neid pakkujate esitatud dokumente pole linn avanud.
"Niisiis on kinnitatud kõigile hankes osalenutele, et neil on võimalik kasutada seda tööd, mis nad on juba eelmises hankes osalemiseks teinud," ütles Vaher.
Riik loodab Tallinna haiglat rahastada Euroopa taastefondi abil. See seab aga selged ajaraamid, ehk kogu fondi raha peab olema lepingutega seotud 2023. aasta lõpuks ja raha tuleb ära kasutada 2026. aasta juuliks.
Kairi Vaher kinnitas siiski, et järjekordne segadus projekteerimishankega haigla valmimist ohtu ei sea.
"Teatud hankeid, mida me esialgu mõtlesime teha ühe suure hankena, on võimalik teha paralleelsete hangetena. Selle tulemusena on meil võimalik ajas kokkuhoidu saavutada seitse-kaheksa kuud," teatas Vaher.
Ta selgitas, et ehitushange jagatakse kaheks või koguni kolmeks. "Esimene osa, millega me saame oluliselt varem startida on süvise tegemine ja kinnistuvälised trassid, mida on võimalik teha samal ajal, kui käib projekteerimise lõpetamine," sõnas Vaher.
Tallinna haigla eeldatav kogumaksumus on 520 miljonit eurot. Sellest planeerimise, projekteerimise ja ehituse kavandatav maksumus on 450 miljonit eurot ning investeering seadmetesse 70 miljonit eurot. Kokku on kavandatava haigla eeldatav brutopind 127 000 ruutmeetrit.
Tallinna haigla rajamisega on kavas rajada praeguste amortiseerunud Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaiglate haiglahoonete asemele uus nüüdisaegne meditsiinilinnak Lasnamäele lauluväljaku lähedale.
Tallinna haigla rajatakse riigi ja linna koostöös, haigla peaks kava kohaselt valmima 2027. aastal.
Toimetaja: Urmet Kook, Madis Hindre