Euroopa Liidu ministrid kiitsid heaks 12 riigi taastekavad

Euroopa Komisjoni peamaja.
Euroopa Komisjoni peamaja. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Yves Herman

Euroopa Liidu liikmesriigid kiitsid teisipäeval ametlikult heaks 12 riigi, nende seas Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania taastekavad, samas kui Ungari esitatud kava tulevik on endiselt ebakindel.

Euroopa Liit laseb järk-järgult käiku oma 750 miljardi euro suurust taastepaketti ja roheline tuli tähendab, et tosin liikmesriiki saavad ligi esimestele väljamaksetele.

Edasised väljamaksed sõltuvad sellest, kas valitsused viivad läbi reforme ja peavad kinni lubadusest, et raha kulutamisel täidetakse Euroopa rohe- ja digiinvesteeringute eesmärke.

Hispaania ja Itaalia on peamised rahastu kasusaajad, kellele on järgneval viiel aastal ette nähtud 70 miljardit eurot. Prantsusmaale eraldatakse 40 miljardit eurot.

Oma taastekavasid pole seni esitanud ainult kaks riiki: Bulgaari ja Holland.

Läti pakett kiideti heaks, Eesti omaga läheb veel aega

Tosina heakskiidetud taastepaketi seas oli ka Läti pakett suurusega 1,82 miljardit eurot.

Läti rahandusministeeriumi teatel läheb taasterahastu raha muu hulhgas tervishoiule, haridusele, teadus- ja arendustegevusele, samas suunatakse osa rahast ka varimajanduse ja rahapesuga võitlusele.

96 miljonit eurot läheb digioskuste arendamiseks, et vähemalt 54 protsenti 16 kuni 74 aasta vanustest inimestest omaks vähemalt põhioskusi.

Läti on esimene Balti riik, kelle taastepakett heaks kiideti.

Kuivõrd Eesti esitas oma taastepaketi kava Euroopa komisjonile alles peale jaanipäeva, siis läheb selle heakskiitmisega veel mõnda aega, ütles ERR-ile Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets.

Kasemetsa sõnul läheb Eesti paketi ülevaatamisega vähemalt kaks kuud ja kuivõrd praegu on suvi, siis võib esimese uudiseid oodata oktoobris.

Rahandusministeeriumist öeldi ERR-ile, et läbirääkimised Euroopa Komisjoniga on alles poole peal.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: