Erdogan toetab Küprosel kahe riigi lahendust

Erdogan Põhja-Küprosel
Erdogan Põhja-Küprosel Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Murat Cetinmuhurdar/PPO

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas, et toetab Küprosel kahe riigi lahendust. Erdogan leiab, et Küprose põhjaosa peab taotlema rahvusvahelist tunnustust.

Erdogan viibis Põhja-Küprosel kahepäevasel visiidil. 

Küpros on olnud jagatud alates 1974. aastast, kui Türgi okupeeris saare põhjaosa vastuseks Kreeka hunta korraldatud putšile. 20. juulil tähistas Türgi saare põhjaosa hõivamise aastapäeva. Aastapäeva puhul toimus ka sõjaväeparaad.

Erdogan pidas aastapäeva puhul ka kõne. 

Kõnes ründas Erdogan Euroopa Liitu ja USA-d ning viitas ÜRO toetatud läbirääkimistele. "Türgi ei oota veel 50 aastat," teatas Erdogan.

Erdogan toetas ka Põhja-Küprose liidrit Ersin Tatarit. Tatar on taasühinemise vastu kreekakeelse lõunaosaga. 

"Küprose türklastele on ainsaks teeks jäänud iseseisvus. Teine pool ei soovi jagada võimu ja rikkust," ütles Tatari nõunik Osman Ertug. 

Erdogani visiit oli suunatud nii Küprose türklastele kui ka tema valijatele. Türgit räsib majanduskriis ja Erdogani toetus on madalseisus, teatas The Times

Küprose küsimus on Türgi rahvuslaste seas populaarne ja Erdogan tahab kahe riigi retoorikaga oma valijabaasi aktiveerida.

Sõjaväeparaadil osalesid ka hävituslennukid ja helikopterid. Tegemist oli Türgi kaitsetööstuse demonstratsiooniga, teatas The Times. 

Juuli alguses ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, et EL ei aktsepteeri Küprosel kahe riigi lahendust. 

"Ma tahan korrata, et me ei aktsepteeri eales kahe riigi lahendust, oleme selles kindlad ja väga ühtsed ning selles võib Küpros kindel olla," ütles von der Leyen visiidil Küprosele.

Türgi kontrolli all olnud Põhja-Küpros kuulutas ennast iseseisvaks 1983. aastal, kuid seda riiki tunnustab vaid Ankara. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: