Delta mutatsioon piirab USA majanduskasvu väljavaateid

Tehas Pennsylvanias.
Tehas Pennsylvanias. Autor/allikas: Tim Aeppel/Reuters/Scanpix

USA majandus kasvas teises kvartalis kiiresti, kuid üha leviv koroonaviiruse delta mutatsioon muutis tulevikuväljavaated tumedamaks.

USA majandus kasvas teises kvartalis 6,5 protsenti. Majandus jõudis pandeemiaeelsele tasemele, teatas The Wall Street Journal. 

Koroonajuhtumid kasvavad USA-s uuesti, eriti osariikides, kus vaktsineerituse tase on madal. Tervishoiuametnikud soovitasid ka vaktsineeritud inimestel jätkata maskide kandmist siseruumides. Piirangud takistavad aga ettevõtlust. 

Tehnoloogiahiid Apple teatas, et nõuab oma jaekauplustes maskide kandmist. Google lükkas samas edasi inimeste naasmise kontorisse. Mitmed ettevõtjad ütlesid, et nõuavad oma töötajate vaktsineerimist või regulaarset koroonatesti tegemist. 

Delta mutatsiooni kiire levik näitab, et USA majandus on viiruse suhtes endiselt haavatav. 

"Muretseme pidevalt selle pärast, kui palju piirangutest tingitud probleeme me peame pidevalt lahendama. Mõned inimesed ei lähe viiruse tõttu enam nii palju välja sööma või nad ei reisi nii palju," ütles ärikonsultatsioonifirma Grant Thorntoni peaökonomist Diane Swonk.  

Kevadist kasvu toetasid massiivsed stiimulipaketid ja tarbimiskulutused. Tarbimiskulutused kasvasid 11,8 protsenti. Riigis loodi ühes kuus keskmiselt 600 000 uut töökohta. 

Kõrgem vaktsineerituse tase siiski ei luba sellist kriisi nagu eelmisel aastal.

"Ma tõesti ei oota midagi sellist, nagu nägime eelmise aasta kevadel. Edaspidi näeme, kuidas juhtumite arv kasvab, aga aina vähem inimesi muretseb selle pärast," ütles prognoosibüroo IHS Markit tegevdirektor Ben Herzon.

Kasvav inflatsioon, tarneahela probleemid ja tööjõupuudus piiravad samuti majanduse kasvu. 

Näiteks õllefirma Budweiseri müük saavutas kevadel pandeemiaeelse taseme. Siiski vähendavad kasumit tarneahela probleemid. Firma peab õllepurke ostma väljastpoolt USA-d. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: