Sotsiaalministeeriumi kantsler Priske saab ametist priiks

{{1627897740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Vaktsineerimise probleemide eest Eestis peab ametikohaga maksma sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske.

Sotsiaalministeerium teatas esmaspäeval, et tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo teevad valitsusele ettepaneku kutsuda ametist tagasi praegune sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske.

Neljapäeval teatas peaminister Kaja Kallas, et sotsiaalministeeriumi juhtkonnas tuleb teha muudatusi, kuna vaktsineerimine ei edene loodetud tempos. Reede õhtul sai seitse aastat kantslerina töötanud Marika Priske riigisekretärilt teada, et tal tuleb amet maha panna.

"Riigisekretär helistas reede õhtul ja ütles, et on ootus, et ma võiksin ametist lahkuda, et see oli peaministri soov. Ja kui peaminister midagi soovib, siis ma olen alati valmis sellele tõsiselt mõtlema," kirjeldas Priske "Ringvaatele" antud intervjuus.

Priske sõnul tekitas tema tagandamise soov üllatust. "Lõpuks saad mõistusega aru, et ühiskonnas on teatud rahulolematus ja frustratsioon uuest COVID-i lainest, oodatakse vaktsineerimist, hästi palju on infomüra. Õnnestumised on meeskonna omad, ebaõnnestumised on ikka juhi omad. Ma suudan seda loogikat mõista," sõnas ta.

Priske kinnitas, et temale personaalselt ei ole koroonakriisi ajal etteheiteid tehtud. Ta tõdes samas, et kõik see, mida oodatakse ministeeriumilt, on ka ootus temale.

Priske hinnangul ei ole vallandamine mitte niivõrd tema isikust lähtuv otsus, vaid soov teha sotsiaalministeeriumi juhtkonnas muudatusi ja seda soovi ta tippjuhina aktsepteerib.

"Ma näen ikkagi juhtimisvastutusena seda, mitte personaalse süülise käitumisena, millega ma kindlasti nõus ei oleks. Ma julgen kinnitada, et mina ja kogu tiim on teinud parima võimaliku. Ei maksa alahinnata seda, et poolteist aastat, kui COVID-i kriis on käinud, on inimesed kõik, kes asju korraldavad, töötanud ilma sisulise puhkuseta. Teatud väsimus on meis kõigis. Tänu sellele ma mõistan ministrite soovi tuua värskendust, sest ei saa eitada, et kindlasti on minust vähem väsinud ja reipamaid inimesi," kommenteeris ta.

Priske tõdes, et tagantjärele oleks ta mõndagi teistmoodi teinud.

"Ma tegelikult tagantjärele, mõeldes sellesse hetke ja olukorda, kus me neid otsuseid oleme teinud ja kõik ette valmistanud selle teadmise põhjalt, mis meil oli, ei oska nagu väga vigu näha, et oleks sellist tarkust, et oleks osanud tol ajal teistmoodi teha. Küll aga tagantjärele analüüsides, kui sa tead, mis juhtus ja mis kujunes või milleks inimesed valmis on või ei ole, loomulikult teeks paljusid asju teistmoodi," rääkis ta.

"Näiteks me tõenäoliselt alahindasime inimeste valmisolekut minna sappa, mitte ennast registreerida ja minna omal ajal vaktsineerima. Muidugi see pole küll eneseõigustus, aga ega selle vaktsineerimise korraldamine ei ole nii lihtne protsess kui kõlama jääb, et keegi tuleb ja paneb selle süsti ära," lisas Priske.

Ta usub, et sügiseks saab Eestis siiski 70 protsenti elanikest vaktsineeritud.

Riisalo: kogu ministeeriumi tegevus on kantsleri töölaual

Priske ametist vabastamist põhjendas terviseminister Tanel Kiik nii: "Ilmselt ei ole ju saladus kellelegi, et on ta meedias, sotsiaalmeedias või ka poliitilisel tasandil erinevates kirjavahetustes, pöördumistes sellist vastastikust möödarääkimist, kohati mittemõistmist ja kohati ka rahulolematust viimasel ajal ja viimasel kriisiajal üha juurde tekkinud."

Riisalo sõnul pole Reformierakond Priske ametist vabastamist nõudnud, küll ollakse rahulolematud senise vaktsineerimistempo ning terviseameti külmlaos toimunu suhtes. Kuigi vaktsineerimise korraldamise eest vastutavad ministeeriumis teised ametnikud, siis kantsleri tagasikutsumist peab ta siiski põhjendatuks.

"Kõik, mis puudutab sotsiaalministeeriumi valitsemisala tegevust, on moel või teisel kantsleri töölaual, nii et selles mõttes pisendada Marika Priske rolli ei ole asjakohane kindlasti," ütles Riisalo.

Kiik: mul ei ole praegu plaanis kuskile minna

Vaktsineerimise korralduse eest kannab poliitilist vastust terviseminister Tanel Kiik, kellele mitmed mõjukad reformierakondlased on ette heitnud saamatust.

"Valitsuskabineti remonti saavad otsustada peaminister ja erakonnajuhid koos. Mina täna jätkan tervise- ja tööministrina seda tööd, mida olen teinud kaks aastat nii kriisi lahendamisel kui ka laiemalt töövaldkonna juhtimisel. Hetkel mul ei ole küll plaanis kuskile minna," sõnas Kiik.

Reinsalu: juhtimisvead on ametnikutasandist kõrgemal

Isamaa liige Urmas Reinsalu sõnul on vaktsineerimiskorralduse probleemid sügavamad.

"Kindlasti ma ei kiida heaks, kui on eesmärk teha lihtsalt üks patuoinas ja siis sellise juhtimiskorralagedusega edasi minna. Probleemid on sügavamad. Valitsuse juhtimise eest vastutab peaminister ja vaktsineerimisprojekti eest vastutab terviseminister ja sellega paraku ei ole tänase seisuga hakkama saadud," kommenteeris ta.

Reinsalu sõnul tuleb vajadusel muudatusi teha, aga tema hinnangul on juhtimisvigade põhjus ametnikutasanadist märksa kõrgemal.

Delfi andmetel jääb töökohast ilma ka Maris Jesse, kellest asekantsleri ametiaja lõppedes pidi saama Priske nõunik.

Peaminister Kaja Kallas kritiseeris eelmisel neljapäeval valitsuse pressikonverentsil vaktsineerimise käiku, märkides, et selle juhtimises tuleb teha muudatusi.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles seepeale, et tema soovib keskenduda lahendustele, mitte süüdlaste otsimisele, aga lisas veel: "Mis puudutab personaaliat, siis teatud muutused on juba tehtud ja need on augustis-septembris tulemas - on see tervishoiuala asekantsleri (Maris Jesse - toim.) vahetus või on see, et vaktsineerimisala juhi (Marek Seeri - toim.) ametiaeg saab läbi. Ma arvan, et kogu platsi puhtaks lüüa pole ka mõistlik. Vaatame, mis on need täiendavad käigud, mis tunduvad mõistlikud. Ootame ära ka terviseameti külmlao juhtumi aruanded, ja sealsed probleemkohad ning vastutuse küsimused. Need tulebki siis tervikuna ette võtta," rääkis Kiik.

Pühapäevane "Aktuaalne kaamera" edastas, et ka teised Reformierakonna tipp-poliitikud on viimastel päevadel olnud aina kriitilisemad tervise- ja tööminister Tanel Kiige ja tema alluvate suhtes.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Kristen Michal näiteks ütles, et Kiik peaks esimese asjana probleemidele oma haldusalas otsa vaatama.

"Juurprobleem on ikkagi sotsiaalministeeriumi ja kogu selle tervisevaldkonna juhtimises. Ega seal selles sotsiaalbürokraatias ei aita enam see, kui sa tõstad erinevaid moosekante erinevatele kohtadele ringi. Eks seal tuleb ikka osa sellest ansamblist välja vahetada ja seda on indikeerinud ka peaminister," kommenteeris Michal.

Marika Priske sai sotsiaalministeeriumi kantsleriks augustis 2014.

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Hanneli Rudi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: