EL sõlmis Novavaxi koroonavaktsiini eelostulepingu

Novavaxi vaktsiini testimine.
Novavaxi vaktsiini testimine. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Getty Images/Karen Ducey

Euroopa Komisjon teatas kolmapäeval, et on sõlminud esialgse lepingu osta 200 miljonit annust koroonaviiruse vaktsiini USA ravimifirmalt Novavax.

Eelostulepingu tingimus on, et Novavaxi vaktsiini kiidab heaks Euroopa Ravimiamet (EMA).

Komisjoni tervisevolinik Stella Kyriakides ütles: "Uus leping Novavaxiga laiendab meie vaktsiiniportfelli veel ühe proteiinipõhise vaktsiiniga, mis on kliinilistel uuringutel paljulubav olnud."

Komisjon märkis ka, et lepingu järgi võivad liikmesriigid annetada vaktsiine madala- ja keskmise sissetulekuga riikidele või suunata neid teistele Euroopa riikidele.

Euroopa Liit on seni heaks kiitnud neli vaktsiini: BioNTech/Pfizeri oma, mis moodustab bloki immuniseerimiskava selgroo, aga ka AstraZeneca, Moderna ja Johnson & Johnsoni kaitsesüstid.

Blokk on seni vaktsineerinud 50,7 protsenti oma 445 miljonist elanikust.

Koos Novavaxi lepinguga on EL tellinud 4,57 miljardit doosi COVID-19 vaktsiini seitsmelt tootjalt. Üle poole sellest moodustab BioNTech/Pfizeri vaktsiin, mida on tellitud 2,4 miljardit annust.

Tellitud vaktsiinide seas on ka CureVaci ja Sanofi-GSK vaktsiinid, millel veel EMA kasutusluba ei ole.

Erinevalt BioNTech/Pfizeri, Moderna ja CureVaci mRNA-vaktsiinidest, tugineb Novavaxi kahesüstiline vaktsiin traditsioonilisemal tehnoloogial, mis kasutab koroonaviiruse nõrgestatud vormi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: