WSJ: Venemaa uue hävitaja prototüübi eesmärk on vähendada USA mõjuvõimu

LTS Checkmate
LTS Checkmate Autor/allikas: SCANPIX/Sergei Karpukhin/TASS

Ajalehe The Wall Street Journali teatel arendas Venemaa välja hävituslennuki prototüübi, mille eesmärk on vähendada USA geopoliitilist mõjuvõimu.

Prototüübi nimi on LTS Checkmate (males võitma). Tegemist on ühemootorilise hävituslennukiga. Lennuk peaks relvaturul konkurentsi pakkuma USA kõige kaasaegsemale hävitajale F-35. 

Venemaa ametnikud väidavad, et tahavad Checkmate'i müüa Araabia Ühendemiraatidele (AÜE), Argentinale, Indiale ja Vietnamile. Kõikidel neil riikidel on julgeolekusidemed USA-ga. 

USA analüütikute sõnul on Checkmate'i eesmärk vähendada USA geopoliitilist mõjuvõimu. Venemaa ametnike sõnul on tegemist aga äriprojektiga. 

"Checkmate pole seotud geopoliitikaga. Selliste lennukite järele on kaasaegsel sõjaväeturul suur loomulik nõudlus," ütles Venemaa relvafirma Rosteci juht Sergei Tšemezov.

F-35 maksab vähemalt 120 miljonit dollarit. Rosteci hinnangul maksab Checkmate aga ainult 30 miljonit dollarit. USA analüütikute sõnul on lennuki lõpphind siiski kõrgem. 

Checkmate on siiski valmis ainult prototüübi tasemel. Rosteci sõnul toimub esimene katselend kahe aasta pärast. Analüütikute hinnangul vajab lennuk tootmisesse jõudmiseks raha klientidelt. Venemaa sõjavägi ei toeta projekti piisavalt, teatas The Wall Street Journal.

Ükski riik pole Checkmate'i siiski veel tellinud.

"Neil puudub välismaine klient, kes aitaks neil lennuki arendamise lõpetada," ütles kaitsetehnoloogia analüütik Reuben F. Johnson.

USA relvafirma Lockheed Martin ei näe Checkmate'is potentsiaalset konkurenti. 

"Oleme kindlad, et F-35 on edaspidigi rahvusvaheliste liitlaste õhujõudude selgroog," ütles Lockheed Martini pressiesindaja. 

F-35 on rahvusvahelisel turul kõrges hinnas. Lennuki on tellinud omale 15 riiki. USA õhujõud võtsid hävitaja kasutusele juba 2015. aastal. Lennuk jääb eeldatavasti teenistusse kuni 2077. aastani.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: