Läti tabas teisipäeval Valgevene piiril 77 migranti

Pagulased Lätis laagris.
Pagulased Lätis laagris. Autor/allikas: LSM

Läti peetis teisipäeval kinni 77 ebaseaduslikult Valgevenest riiki sisenenud migranti, edastas BNS-ile piirivalve.

Teisipäeva õhtul, kui oli jõustunud korraldus eriolukorra kehtestamisest piiril, tõkestasid piirivalvurid 56 piiririkkuja tee Lätti.

Kokku on 6.-10. augustini Läti-Valgevene piiri ebaseadusliku ületamise katsel kinni peetud 295 inimest, terve käesoleva aasta jooksul 355 inimest. 

Läti valitsus kuulutas teisipäeval Valgevene piiril välja eriolukorra ning andis piirivalvele õiguse kasutada füüsilist vägivalda, et saata ebaseaduslikult piiri ületanud migrandid otsekohe tagasi riiki, kust nad tulid.

Arvestades Läti-Valgevene piiri rikkumiste plahvatuslikku kasvu, kuulutatakse 11. augustist kuni 10. novembrini Ludzas, Aukštaitijas, Daugavpilsis ja Krāslavas eriolukord.

Valitsuse otsusel lähevad piirivalvele migrante tõrjuma appi relvajõud ja politsei.

Valitsuse otsusel peavad piirivalve, relvajõud ja politsei kasutama ettenähtud protseduure ja vahendeid, et heidutada isikuid Läti-Valgevene piiri ületamast.

Kui piirivalve tuvastab piiri seadusvastase ületamise, on tal õigus saata rikkuja otsekohe lähteriiki tagasi. Selleks võib kasutada jõudu ja erivahendeid.

Karinš: Läti ja EL peavad näitama, et migrandid ei pääse edasi

Läti ja teised Euroopa Liidu liikmesriigid peavad näitama Valgevene režiimile, et katsed suunata migrante üle Euroopa Liidu piiri on kasutud, ütles Läti peaminister Krišjanis Karinš telekalile TV3.

Peaministri sõnul peab Valgevene Euroopa Liidu vastu hübriidsõda ning kui esimene samm tehti Leedu vastu, siis nüüd on sihikule võetud Läti. 

Karinš rõhutas, et selles olukorras ei tohi Läti lasta migrantidel ebaseaduslikult Euroopa Liidu riikidesse jõuda.

"Valgevene Euroopa Liidu vastu suunatud hübriidsõja tõttu on suhted ainult teravnenud. Me hoiame kokku ja säilitame rahu, kuid tegutseme väga otsustavalt," ütles peaminister.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: