Leedu parlamendi juures sai rahutustes viga 18 politseinikku

{{1628686620000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Mindaugas Kulbis

Leedu parlamendihoone juures teisipäeva õhtul puhkenud rahutustes sai viga 18 politseinikku, kolm viidi haiglasse ja nad vajasid ravi. Leedu poliitikud mõistsid meeleavalduse hukka.

Umbes 5000 inimest kogunes teisipäeval Leedu seimi juurde, et protestida valitsuse kavandatud piirangute vastu, mida rakendatakse koroonaviiruse vastu vaktsineerimata ning testimisest keelduvate isikute suhtes. 

Paremäärmuslaste korraldatud vaktsineerimisvastase meeleavalduse käigus sulgesid märatsejad seimihoone kõik sissepääsud ning loopisid politseinike pihta kive, pudeleid ja lõhkekehi.

"Mul on hea meel kasvõi selle üle, et inimesed pääsesid pärast operatsiooni ja protseduure koju. Kuid see näitab, et kõik on tõsine, väga tõsine. Rahutused korraldati, need ei olnud lihtsalt meeleavaldused," ütles Leedu siseminister Agne Bilotaite.

"Leedu kodanikel on õigus oma poliitilisi vaateid ja seisukohti seaduslikult väljendada. Mul on väga kahju, et riigi institutsioone tuli kaitsta agressiivse tegevuse eest," ütles Bilotaite. 

Parlamendi ees toimunud protestide käigus sai kannatada ka kaheksa sõidukit. 

Märulipolitsei suutis rahvahulga laiali ajada alles umbes kell kaks öösel, olles kasutanud kilpe ning pisargaasi.

"Rahutustes peeti kinni 26 inimest," teatas kolmapäeval Vilniuse politseijuht Saulius Gagas.

Politseijuht kinnitas, et kasutati ka pürotehnikat, kuid seda ei teinud politsei.

"Ma kinnitan, et politsei ei kasutanud heligranaate ega mingeid sarnaseid vahendeid," ütles Gagas, osutades, et protestijad kasutasid märulis lõhkeseadeldisi ja pürotehnikat. Politsei leidis hiljem koha pealt veel ka lõhkemata jäänud seadeldisi.

Leedu poliitikud mõistsid parlamendihoone juures korraldatud meeleavalduse hukka.

"Kahjuks on meeleavalduste kultuur muutumas. Väärtused on selgelt nihkunud. Seni peeti meelavaldusi ja kogunemisi Leedus seadusi austades, neid mitte küsimuse alla seades. Eile aga nägime, eriti õhtu poole, hoopis teistsugust
meeleavaldust. Selline vaatepilt tekitab muidugi palju muret," kommenteeris Leedu Seimi eesistuja Viktorija Cmilyte-Nielsen.

"See ei olnud tavaline kodanikuhoiaku väljendus. See oli hoopiski agressiivne, riigi vastu suunatud tegevus," lisas Leedu siseminister Agne Bilotaite.

Vilniuse linnavalitsus otsustas vägivaldsete sündmuste tõttu tühistada kõigi avalike ürituste load ning vaadata loataotlused üle koos politseiga.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: