Politsei pidas Vilniuses piirangute vastasel protestil kinni 26 inimest

{{1628664840000 | amCalendar}}
Meeleavaldus Leedu parlamendi ees muutus vägivaldseks.
Meeleavaldus Leedu parlamendi ees muutus vägivaldseks. Autor/allikas: LRT

Teisipäeva õhtul Leedu parlamendihoone juures puhkenud rahutustes peeti kinni 26 inimest ning kümme politseinikku sai viga, teatas Vilniuse politseijuht Saulius Gagas kolmapäeva hommikul Leedu rahvusringhäälingule.

Politseijuht märkis, et isikud vahistati seoses eeluurimisega, sest nad rikkusid tahtlikult avalikku korda ning ründasid politseinikke.

Umbes 5000 inimest kogunes teisipäeval Leedu seimi juurde, et protestida valitsuse kavandatud piirangute vastu, mida rakendatakse koroonaviiruse vastu vaktsineerimata ning testimisest keelduvate isikute suhtes. 

Märulipolitsei suutis rahvahulga laiali ajada alles umbes kell kaks öösel, olles kasutanud kilpe ning pisargaasi. 

Pärast parlamendiistungi lõppu tõkestasid mõned protestijad hoone väljapääsu ja seimihoone hoovi viiva autotee. Kui politsei püüdis inimesi sealt laiali ajada, puhkes märul, mille käigus loobiti politseinikke pudelite ja signaalrakettidega.

Politseijuht kinnitas, et kasutati ka pürotehnikat, kuid seda ei teinud politsei.

"Ma kinnitan, et politsei ei kasutanud heligranaate ega mingeid sarnaseid vahendeid," ütles Gagas, osutades, et protestijad kasutasid märulis lõhkeseadeldisi ja pürotehnikat. Politsei leidis hiljem koha pealt veel ka lõhkemata jäänud seadeldisi.

Kokku osales korra tagamisel umbes 70 politseinikku. Üks naiskorrakaitsja viidi hommikul Vilniuse haiglasse, kus ta suunati edasi kodusele ravile. 

Politseiprotokoll tehti 34-aastasele mehele, kes oli ilmselt joobes ning läks protestijatega tüli norima. Samuti peeti kinni 23-aastane mees, kes oli ilmselt uimastite mõju all.

Minister: seimiesiseid ja Rudninkai sündmusi koordineeriti

Seimi esised rahutused Vilniuses ja migrandilaagris Rudninkai polügoonil Šalcininkai rajoonis on korraldatud ja koordineeritud tegevus, ütles Leedu siseminister Agne Bilotaite. "Antud juhul näeme kaht hästi korraldatud aktsiooni – üht seimi juures, teised Rudninkais toimunud sündmused, see näitab, et kõik oli koordineeritud ja korraldatud," ütles ta ajakirjanikele kolmapäeva öösel. 

Bilotaite nimetas mõlemat sündmust riigivastaseks tegevuseks.

"Olukord on selline, et see, mida näeme, on hübriidrünnak. Need protsessid, mis toimuvad seadusvastase rände käigus, kus meie jõud on koondatud piirile ja valvatavate objektide juurde, kui leiavad aset taolised väljakutsed, sellised loata algatused, see ei ole kodanikuseisukoha väljendamine, vaid hästi korraldatud riigivastane tegevus, kus peame kutsuma meie korrakaitseametkondade jõude ära teiste objektide juurest, seda saab tõlgendada üheselt: hästi korraldatud protsess," sõnas minister. 

Umbes 5000 inimest kogunes teisipäeval Leedu seimi juurde, et protestida valitsuse kavandatud piirangute vastu, mida rakendatakse koroonaviiruse vastu vaktsineerimata ning testimisest keelduvate isikute suhtes. 

Märulipolitsei suutis rahvahulga laiali ajada alles umbes kell kaks öösel, olles kasutanud kilpe ning pisargaasi. 

Samal ajal toimusid Rudninkai polügoonile rajatud migrantide laagris rahutused nende kinnipidamistingimuste pärast. Laagrist lahkus omavoliliselt 20 inimest.

Minister ei nimetanud nende tema hinnangul koordineeritud sündmuste korraldajaid. Ta märkis, et riik peab tagama seimi ladusa töö.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: