EL-i välisministrid kutsusid Talibani vägivallast hoiduma

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liidu välisministrid kogunesid teisipäeval erakorralisele istungile, kus arutati olukorda Afganistanis ning võeti vastu ühisavaldus, milles rõhutatakse vajadust kaitsta inimõigusi, eelkõige naiste ja laste õigusi, kutsutakse üles lõpetama vägivalda, leidma poliitilist lahendust läbirääkimiste teel ning tagama Euroopa Liidu lähetatud ja kohapealt palgatud töötajate julgeolek.

Euroopa Liidu välisministrite ühisavalduses nenditakse, et poliitilist lahendust saab luua vaid sisukate läbirääkimistega, mis põhinevad demokraatial ja põhiseaduslikul korral, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

Välisministrite sõnul peab Afganistan kui ÜRO põhikirjale allakirjutanu hoidma ja edendama selles sätestatud väärtusi, õigusi ja põhimõtteid ning austama oma rahvusvahelisi kohustusi.

"Afganistan on alates 2001. aastast ehitanud üles ühiskonda, mis tugineb rahva poliitiliste, majanduslike ja sotsiaalsete saavutuste, naiste, laste ja vähemuste ning haridusele ja tervishoiule juurdepääsu õiguste loomisele ja säilitamisele," seisab avalduses.

Välisministrid rõhutavad, et naiste ja tüdrukute õiguste kaitsmine ja edendamine peaks olema nende läbirääkimiste ja ühiste jõupingutuste lahutamatu osa. 

Euroopa Liidu välisministrid nõuavad Talibanilt vägivalla viivitamatut lõpetamist, julgeoleku ja tsiviilkorra taastamist ning elu, väärikuse ja vara kaitsmist kogu Afganistanis ning avaldavad sügavat muret teadete üle inimõiguste tõsiste rikkumiste kohta.

Välisministrite sõnul toetab Euroopa Liit jätkuvalt Afganistani rahvast, kuid toetus Afganistani valitsusele sõltub siiski rahumeelsest ja kaasavast lahendusest ning kõigi afgaanide, sealhulgas naiste, noorte ja vähemuste põhiõiguste austamisest.

"Vastasel juhul seisab Taliban silmitsi tunnustamata jätmise, isolatsiooni, rahvusvahelise toetuse puudumise ning konflikti jätkumise ja pikaajalise ebastabiilsusega," märgivad välisministrid. 

Välisministrite sõnul tuleb kõikidel osapooltel teha igakülgset koostööd, et tagada Afganistanis elavate ELi kodanike ning ELi või liikmesriikide heaks töötavate kohalike töötajate ohutus ja turvalisus ning võimaldada neil soovi korral ja vajadusel riigist evakueeruda. 

"Euroopa Liit teeb suuri jõupingutusi, et ennetada riske, mis on seotud piirkondliku ebastabiilsuse, terrorismi, radikaalse ideoloogia, uimastikaubanduse ja ebaseadusliku rände kasvuga, ning kutsub kõiki osapooli üles tagama ohutu ja takistamatu humanitaarabi kättesaadavus Afganistani rahvale," seisab avalduses.

Ühisavalduses lubatakse toetada ka Afganistani naaberriike suurenevast pagulaste ja migrantide voost tingitud negatiivsete kõrvalmõjudega toimetulekul.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: