Taliban takistab evakueerimist ja tapab režiimi vastaseid protestijaid

Inimesed Kabuli lennujaamas
Inimesed Kabuli lennujaamas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/BELEN DIAZ

Taliban kasutas kolmapäeval protestide laiali ajamiseks vägivalda. Surma sai vähemalt kaks inimest. Samuti jätkab islamiorganisatsioon Kabuli lennujaama blokeerimist.

Kabulis jätkub tuhandete inimeste evakueerimine. Talibani kontrollpunktid takistavad inimestel aga lennujaama pääsemist, teatas The Wall Street Journal.

USA president Joe Biden ütles kolmapäeval, et riik keskendub ameeriklaste evakueerimisele. Bideni sõnul võivad USA väed jääda Kabuli kauemaks kui 31. august. Siis on USA vägede lahkumise tähtaeg. 

"Olen pühendunud ameeriklaste Afganistanist väljaviimisele. Jääme Afganistani seni, kuni saame kõik ameeriklased sealt välja," ütles Biden. 

Biden kaitses ka oma otsust tuua USA väed Afganistanist välja. 

Valge Maja teatas teisipäeval, et Taliban nõustus tagama tsiviilisikute ohutu ligipääsu lennujaamale. Seni pole Taliban oma sõna pidanud. 

"Näeme, et vastupidiselt avalikele avaldustele, Taliban siiski takistab inimeste ligipääsu lennujaamale," ütles USA asevälisminister Wendy Sherman. 

Lennujaama ümbruses patrullivad ka USA merejalaväelased. Paljud lennud lahkuvad Kabulist nüüd tühjade istekohtadega. Siiski otsivad linnast väljapääsu kümned tuhanded afgaanid. 

Austraalia transpordilennuk, mis mahutab rohkem kui 120 inimest, lahkus kolmapäeval ainult 26 inimesega, teatas Austraalia valitsus.

"Olukord värava ees on väga halb. Magasin eile tee peal. Lõpuks lasti meid väravast sisse," ütles Lida Ahmani. Ahmani taotles spetsiaalset sisserändaja viisat, mis on mõeldud neile, kes aitasid USA vägesid Afganistanis. 

USA sõdurid alustasid lennujaamas ka sõjalisi operatsioone. See võimaldas evakuatsioonilendude arvu tõsta. 

"Evakueerimine Kabulist on USA ajaloos suurim pärast Saigonist lahkumist," ütles armee staabiülemate komitee esimees kindral Mark Milley. 

Milley sõnul on sõjaväe prioriteet USA kodanike kiire ja ohutu evakueerimine. Ametnike hinnangul on Afganistanis umbes viis kuni kümme tuhat ameeriklast. Täpset numbrit USA ametnikud ei tea.

Taliban kuulutas teisipäeval välja üldamnestia ja kutsus naisi oma valitsusega liituma. Talibani juhid kohtusid kolmapäeval ka Afganistani endiste liidritega. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: