Valitsus laiendab maskikohustust, Covid-tõendi kontrolli nõuet

{{1629387960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valitsus võttis neljapäeval vastu põhimõttelise otsuse, mille järgi tuleb alates 26. augustist nendes avalikes siseruumides, kus ei kontrollita COVID tõendit, kanda maski: peamiselt tähendab see kauplusi. Lisaks tuleb avalikes ruumides, kus on nõutud COVID-19 nakkusohutuse tõendamine, teha seda kõigilt klientidelt või osavõtjatelt inimeste arvust sõltumata.

"Oluliselt nakkavama koroonaviiruse deltatüve laienenud levik Eestis on toonud kaasa viiruse leviku kasvu ja suurenemas on ka haiglaravil olevate inimeste arv," ütles peaminister Kaja Kallas (RE).

"Selleks, et koroonaviiruse laienenud levik ei sunniks meid taas kooliaasta alguses majandus- ja ühiskonnaelu lukustama, peame aktiivselt kaitsma ennast ja teisi. Esiteks tuleb esimesel võimalusel läbida vaktsineerimiskuur ja olla valmis enda nakkusohutust tõendama. Teiseks peame väga nakkava deltatüve leviku vähendamiseks hakkama kandma maske lisaks ühistranspordile ka poodides, panga- ja postkontorites ning muudes mittekontrollitud avalikes siseruumides," lisas Kallas. 

26. augustist laieneb maskikandmise kohustus kõikidele avalikele siseruumidele, kus ei kontrollita COVID tõendit.

Lisaks praegu juba kohustuslikule maskikandmisele ühistranspordis puudutab see ka kaubanduskeskuseid, poode, aga ka teenuste osutamist pankades, postimajades ja mujal.

Endiselt on maskikandmise kohustusest vabastatud kuni 12-aastased lapsed või kui suu ja nina katmine on tervislikel või muudel olulistel põhjustel vastunäidustatud. 

Kallas täpsustas "Aktuaalsele kaamerale", et kohtades, kus küsitakse koroonatõendit, maski kandma ei pea.

COVID tõendit tuleb 26. augustist hakata alates 18 eluaastast esitama sportimisel, treenimisel, noorsootöös, huvitegevuses ja -hariduses, täienduskoolituses ja täiendõppes; spordivõistlustel ning spordi- ja liikumisüritustel; saunades, spaades, veekeskustes ja ujulates; avalikel koosolekutel ja üritustel, seal hulgas teatris, kinos, kontserdil, konverentsil; muuseumides ja näitusasutustes; meelelahutusteenustel; toitlustusettevõtetes kohapeal söömisel-joomisel.

Kõikidelt osavõtjatelt tuleb nakkusohutust kontrollida ka siis, kui tegevus või üritus toimub teenuse osutamise kohas, näiteks toitlustuskoha rentimisel või teatrietenduse tellimisel.

COVID tõendit ei tule kontrollida piiramata territooriumiga väliürituste puhul.

COVID tõendit ei ole vaja esitada kaubanduskeskustes ega poodides. Samuti pole enda nakkusohutust vaja tõendada restoranist või kohvikust toidu kaasaostmisel. Samas, nagu eelpool viidatud, tuleb nendes kohtades taas kanda maski.

Kiik: me ei saa nakatumise tõusu enam lihtsalt kõrvalt vaadata

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nakatumise näitajad on tõusnud juba üle seitsme nädala ja seetõttu lasub valitsusel kohustus viiruse levikut tõkestada.

"Me ei saa enam seda trendi lihtsalt kõrvalt vaadata, tuleb astuda järgmisi samme viiruse tõrjumiseks," lausus Kiik.

Näitajateks, mille põhjal maskikohustus maha võetakse, on Kiige sõnul märgid viiruse leviku raugemisest.

Maski asendusena on Kiige sõnul lubatud ka visiirid ja sallid.

Kiik rõhutas, et soovitab jätkuvalt minna kõigil vaktsineerima.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: