Sotsid jätavad samuti Karise puhul hääletuse lahtiseks
Sotsiaaldemokraadid otsustasid neljapäeval, et jätavad sarnaselt Isamaale oma saadikute toetuse 30. augusti hääletusel Alar Karisele lahtiseks.
"Meil ei ole konsensust tema toetamise osas," ütles sotside juht Indrek Saar.
"Hääletavad kõik vastavalt sellele, kuidas nad kujundavad oma arvamuse vastavalt kohtumistele Alar Karisele," lausus Saar.
"Meie otsus lähtus sellest, mis on meie inimeste sisemine veendumus," lisas Saar.
Saar ei soovinud öelda, kas ta isiklikult hääletaks Karise poolt.
"On väga kahetsusväärne, et peaminister Kaja Kallas on taganenud oma varasemast lubadusest toetada Kersti Kaljulaidi tagasivalimist. Seetõttu ei ole meil võimalik hääletada riigikogus tänase presidendi poolt," ütles Saar täiendavalt pressiteate vahendusel.
"Samuti peaks kandidaatide reas olema Marina Kaljurand, kes on samuti rahva seas üks populaarsemaid kandidaate presidendi postile," lisas ta.
"See, kas Alar Karis valitakse uuel nädalal riigikogus Eesti uueks presidendiks sõltub nüüd sellest, kas tal ka tegelikult on piisav usaldus riigikogu liikmete hulgas," lisas Saar.
Erakond Isamaa teatas kolmapäeval, et erakond ei sea Alar Karise kandidatuuri presidendivalimistel üles ning jätab 30. augustil oma saadikutel hääletamise vabaks.
Keskerakond ja Reformierakond kinnitasid pühapäeval üheaegselt toetust presidendikandidaadina endisele riigikontrolörile, mitmekordsele rektorile ja praegusele Eesti Rahva Muuseumi direktorile Alar Karisele.
Reformierakonnal ja Keskerakonnal on riigikogus kokku 59 kohta. Presidendi äravalimiseks riigikogus oleks vaja kokku saada aga vähemalt 68 toetushäält. Seega vajab Alar Karis riigikogus äravalimiseks lisaks kas Isamaa (12 häält) või sotsiaaldemokraatide (koos fraktsioonitu Raimond Kaljulaidiga 11 häält) toetust.
Toimetaja: Aleksander Krjukov