X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Reitingud: Isamaa toetus möödus sotside omast

Isamaa (sinine) toetus ületas septembris sotside (punane) oma, kuid vahe jäi vea piiridesse.
Isamaa (sinine) toetus ületas septembris sotside (punane) oma, kuid vahe jäi vea piiridesse. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR; Graafik: JJ Oidermaa

Erakondade toetusreitingutes oli kuu varasemaga võrreldes suurim muutus Isamaa toetuse möödumine Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) omast, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i septembrikuisest üle-eestilisest 1003 vastajaga küsitlusest.

Kui pärast viimaseid valimisi (märts 2019) tehtud küsitlustes on SDE toetusnäitaja olnud tavaliselt Isamaa omast kõrgem, siis nüüd septembris oli seis vastupidine. Isamaad toetas 8 protsenti (augustis 5 protsenti) ja SDE-d 7 protsenti (augustis 9 protsenti) valimiseelistust omavatest kodanikest.

Küsitluse teinud Turu-uuringud selgitas Isamaa toetuse kasvu septembris suurema hoo sisse saanud kohalike valimiste kampaaniaga, kus Isamaa on silma paistnud eeskätt oponeerimisega Keskerakonnale Tallinnas. Isamaa puhul on see olnud ka varem nii, et valimiste vahelisel ajal on olnud nende toetus madalam kui vahetult enne valimisi ja valimispäeval.

Samas jääb Isamaa ja SDE toetus selgelt alla Reformierakonnale ja EKRE-le. Populaarseim partei on jätkuvalt Reformierakond, mida toetas 24 protsenti täisealistest valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest. Kuu varasemaga võrreldes peaministripartei toetus ei muutunud.

Teisel kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), mida toetas septembris 22 protsenti valijatest. Seda on protsendi võrra enam kui augustis ehk vahe kahe populaarsema partei vahel on üsna minimaalne.

Kolmandal-neljandal kohal järgnevad Keskerakond 17 protsendi ja Eesti 200 16 protsendiga. Nende kahe partei toetus kuu varasemaga võrreldes ei muutunud.

Parlamendivälist erakonda Eestimaa Rohelised toetas septembris kolm (augustis neli) ja Tulevikuerakonda üks protsent (sama augustis).

Kokkuvõttes toetas koalitsioonierakondi 41 ja opositsioonierakondi 36 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest (augustis vastavalt 41 ja 35 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus oli septembris kokku 20 protsenti (augustis 21 protsenti).

Toetus eri vastajagruppides

Eestlaste seas on populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond 28 protsendiga, millele järgnevad EKRE 23, Eesti 200 16 ning Keskerakond 11 protsendiga. Isamaad toetab eestlastest vastajatest 9, SDE-d 7 ja Rohelisi 3 protsenti.

Muust rahvustest valijad toetavad kõige sagedamini Keskerakonda (51 protsenti). Nende teine eelistus on EKRE (21 protsenti). Järgnevad Eesti 200 (11 protsenti), Reformierakond (5 protsenti), SDE (3 protsenti) ja Rohelised (2 protsenti).

EKRE on nüüd konkurentsitult populaarseim erakond Ida-Virumaal (41 protsenti) ja Reformierakond Kesk-Eestis (29 protsenti). Ülejäänud regioonides kõrgema populaarsusega selgelt eristuvad liidrid puuduvad.

Tallinnas jagavad liidrikohta Keskerakond (23 protsenti), Reformierakond (22 protsenti) ning Eesti 200 (21 protsenti). Lähenevate kohalike valimiste kontekstis tasub aga silmas pidada, et need küsitlustulemused peegeldavad olukorda riigikogu valimiste kontekstis, kus nn vene hääle kaal on väiksem. ERR avaldab esmaspäeva pärastlõunal täpsema küsitluse Tallinna kohta, mis võtab arvesse kohalike valimiste laiemat valijaskonda.

Ülejäänud regioonides jagavad esikohta Reformierakond ja EKRE. Põhja-Eestis on Reformierakonna toetus 30 ja EKRE toetus 27 protsenti. Lääne-Eestis vastavalt 22 ja 25 protsenti. Lõuna-Eestis vastavalt 26 ja 24 protsenti.

EKRE populaarsus on regioonide võrdluses madalaim Tallinnas (toetus 15 protsenti), Reformierakonnal Ida-Virumaal (14 protsenti) ning Keskerakonnal Põhja-Eestis (v.a Tallinnas) (9 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles 1003 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Neist 392 vastas telefonis ja 611 veebipaneelis. Küsitlus viidi läbi 6.–15. septembrini. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Täpsemaid toetusnumbreid eri demograafiliste rühmade lõikes on võimalik näha ERR-i reitingute erilehel.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: