Erdogani väitel pole Türgi suletud dialoogile Armeeniaga

Türgi presidendi Erdoğani sõnul on Ankara valmis läbirääkimisteks Jerevaniga.
Türgi presidendi Erdoğani sõnul on Ankara valmis läbirääkimisteks Jerevaniga. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan väitis pühapäeval, et Ankara on valmis läbirääkimisteks Jerevaniga, kuid lisas, et Armeenia peab astuma lisasamme vastuolulise transpordikoridori avamiseks läbi oma territooriumi.

Armeenia ja Türgi pole kunagi sõlminud diplomaatilisi suhteid ja kahe riigi vaheline piir on alates 1990. aastast suletud.

Türgi ja Armeenia suhteid varjutab armeenlaste massimõrv Osmani impeeriumis Esimese maailmasõja ajal. Jerevani sõnul annab toimunu välja genotsiidi mõõdu.

Sidemed on halvenenud veelgi tänu Türgi toetusele oma liitlasele Aserbaidžaanile. Armeenial ja Aserbaidžaanil oli mullu relvakonflikt vaidlusaluse Mägi-Karabahhi piirkonna üle.

Kuid septembri algul ütles Armeenia peaminister Nikol Pašinjan, et Jerevan on valmis alustama läbirääkimisi suhete parandamiseks Ankaraga.

"Kui [Pašinjan] soovib kohtuda Tayyip Erdoganiga, siis peab astuma teatud samme," ütles Erdogan ajakirjanikele Istanbuli lennuväljal enne lendu New Yorki, kus ta osaleb ÜRO Peaassambleel.

Ta viitas transiitkoridori loomisele, mis läbiks Armeenia ja ühendaks Aserbaidžaani oma Nahhitševani autonoomse vabariigi enklaaviga Türgi ja Iraani piiril.

"Me pole suletud läbirääkimisele [Armeeniaga], me peame läbirääkimisi," ütles Erdogan.

"Ma loodan, et peale jääb mitte negatiivne, vaid positiivne lähenemine," ütles ta.

"Kui jumal tahab, siis ületame Aserbaidžaani ja Armeenia vahelise probleemi koridoride avamisega."

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: