MKM võtab elektroonilise side seaduse praegusel kujul tagasi

Andres Sutt
Andres Sutt Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt tegi valitsusele ettepaneku võtta riigikogu menetlusest tagasi elektroonilise side seaduse (ESS), ehitusseadustiku ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (301 SE), mille viimane lugemine riigikogus on juba korduvalt edasi lükkunud.

MKM teatas, et parandab eelnõus seatud jõustumistähtaegu ning esitab eelnõu uuesti valitsusele heakskiitmiseks.

Riigikogu ei jõudnud enne suvepuhkust elektroonilise side seaduse muudatusi vastu võtta ning sellest tulenevalt on tekkinud olukord, mil eelnõus märgitud jõustumistähtajad on juba minevikus, tõi ministeerium eelnõu tagasivõtmise põhjuseks.

"Seetõttu võtame eelnõu tagasi, teeme vajalikud korrektuurid ning esitame selle uuesti valitsusele," selgitas minister Andres Sutt, kelle sõnul on tegemist tehnilise muudatusega.

"On kahetsusväärne, et erinevad lobistid ja erakonnad on võtnud taktikaks venitada Eesti riigi julgeolekuga seotud küsimust ja Eesti kodanike ligipääsu ülikiirele internetile," lisas minister.

Riigikogu ei suutnud esmaspäeval mitu tundi vastu võtta alanud nädala päevakorda, sest opositsioon tõstatas küsimuse eelnõudest, kuhu on kahe viimase lugemise - teise ja kolmanda - vahel tehtud kodu- ja töökorraseaduse vastaselt sisulisi muudatusi. Muudatusi võib teha, kui need on näiteks keelelised, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kolmapäevaks oli kolmandale ehk viimasele lugemisele plaanitud seesama elektroonilise side seadus, mis nägi ette Huawei seadmete keelustamist võrgus. Selle jõustumiskuupäeva muudeti enne kolmandat lugemist.

Minister Suti sõnul areneb sideturg kiiresti ning kõnealune eelnõu on vajalik erinevatele sideteenustele kehtivate nõuete ühtlustamiseks ja uute sidevõrkude ehitamise soodustamiseks.

"ESS-i eelnõu on hädavajalik eeldus selleks, et Eestis oleks tagatud tehnoloogia areng, et saaksime viimaks liikuda edasi 5G sageduskonkurssidega ja pakkuda Eesti inimestele turvalist ja kiiret ühendust ning kaitsta nende õigusi erinevate sideteenuste kasutamisel," ütles Sutt.

Lisaks on eelnõust välja jäetud sideandmete säilitamist puudutavaid muudatused. Sideandmete säilitamise terviklahenduse ettepaneku esitab eraldi justiitsministeerium.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: