USA-s saadeti laiali Covid-19 päritolu uurinud teadlaste töörühm

Peter Daszak
Peter Daszak Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ALY SONG

USA Columbia ülikooli professor Jeffrey Sach teatas, et saatis laiali koroonaviiruse päritolu uurinud teadlaste töörühma. Sachsi sõnul sulges ta töörühma, kuna tundis muret selle seoste pärast Peter Daszaki juhitud mittetulundusühinguga EcoHealth Alliance.

Hulk kongressisaadikuid ja teadlasi uurivad EcoHealthi tegevust USA rahaliste vahendite kasutamisel. Väidetavalt kasutati raha koroonaviiruse uurimise toetamiseks Hiinas Wuhani laboris.

Laiali saadetud töörühm uuris, kuidas koroonaviirus sattus inimeste hulka. 

EcoHealthi juht Peter Daszak juhtis varem koroonaviiruse päritolu uurimise töörühma. Juunis astus Daszak töörühma juhi ametikohalt tagasi. Töörühmas tegid teisedki liikmed koostööd Daszaki ja EcoHealthiga. 

"Ma lihtsalt ei tahtnud töörühma, mis on on nii tihedalt seotud koroonaviiruse päritolu otsimise ühe põhiküsimusega," ütles Sachs. 

Üks töörühma liige ütles, et laiali saadetud rühmal puudub viiruse päritolu otsimisel huvide konflikt, vahendas The Wall Street Journal

Viiruse päritolu otsimine õhutab samuti geopoliitilisi pingeid. Uuritakse, kas viirus võis alguse saada laborist või mõnest muust teadusliku uurimistööga seotud õnnetusest. 

"Kogu maailmas toimub palju asju, mida ei kontrollita ega selgitada avalikkusele korralikult. Ma ei toeta ainult üht hüpoteesi koroonaviiruse võimaliku päritolu osas," ütles Sachs. 

Töörühma liikmed arutavad võimalust uurimiste jätkamiseks. "Jätkame selle olulise tööga," ütles töörühma liige ja Iowa ülikooli mikrobioloogia professor Stanley Perman. 

Sachs nimetas Daszaki töörühma juhiks 2020. aastal. Töörühmas oli 12 teadlast. Daszak on laborilekke teooria häälekas kriitik. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: