Ossinovski: president peaks puidupõletamise seaduse tagasi saatma

Jevgeni Ossinovski.
Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski kutsub üles president Kersti Kaljulaidi saatma tagasi seadust, mis lubab edaspidi suures mahus biomassi põletamist Narva elektrijaamades.

Sotsiaaldemokraatide nimel kõnelenud Jevgeni Ossinovski sõnul on tegu seadusega, mis lisaks elektri hinna tõstmisele suurendab metsaraiet ja läheb praegusel kujul vastuollu põhiseadusega. Viimane on ka põhjuseks, miks Ossinovski pöördub presidendi poole palvega seda seadust mitte välja kuulutada.

"Põhiliselt on see seadus halb keskkonna vaates. Me praegu ei maksa peale sellele, et Auvere elektrijaamas põletatakse metsa, kus 60 protsenti energiast valatakse lihtsalt jõkke. Selle seadusega me võimaldame sellist lollust," ütles Ossinovski. Seaduse järgi saab aastas kuni 2 miljonit tihumeetrit täiendavalt ahjus põletada, mis moodustab viiendiku tänastest raiemahtudest. "On selge, et niivõrd suur nõudluse kasv suurendab ka raiemahtu," lisas ta. 

Seadus suurendab Ossinovski sõnul ka elektri hinda. "Ajal, kui on vaja tarbijate leevendust pakkuda, tehakse sammud selles suunas, et elektri hind veelgi kasvaks. Kuna see tuleb ka keskkonna hävitamise hinnaga, siis on see põhimõtteliselt vale," tõdes Ossinovski. 

"Uskumatu on seejuures see, et elektri hinna tõstmist toetas ka Isamaa ja EKRE, kes samal ajal räägivad vajadust langetada elektri hinda," sõnas Ossinovski. 

Ossinovski lisas veel, et kolmandaks esitas valitsusliit muudatusettepanekud, mis tegid seaduse põhiseadusega vastuolus olevaks. 

"Nimelt nõuab põhiseadus, et maksud kehtestab riigikogu seadustega. Ei ole võimalik delegeerida maksumäärasid valitsuse tasandile, välja arvatud mõnel erandjuhul. Praegu on põhimõtteliselt  võimalik valitsusel ainuisikuliselt otsustada, et näiteks aastal 2025 on taastuvenergia tasu kolmandiku võrra suurem. Nii laia delegatsiooninormi kindlasti põhiseadus ette ei näe," lausus Ossinovski. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: