Kaljulaid jättis elektrituruseaduse Karisele välja kuulutamiseks

Elekter
Elekter Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid ei kuulutanud enne oma ametiaja lõppu välja riigikogu vastu võetud elektrituruseaduse muutmise seadust, mis lubaks edaspidi toetuse alusel biomassi põletamist Narva elektrijaamades. Esmaspäeval ametisse astunud president Alar Karis peab nädala jooksul otsustama, kas seadus välja kuulutada või riigikokku tagasi saata.

Riigikogu võttis seaduse vastu 29. septembril ja 4. oktoobril saadeti see presidendile. Presidendil on 14 päeva aega otsustada, kas seadus välja kuulutada või mitte. See tähendab, et president peaks seaduse välja kuulutama tuleva nädala esmaspäevaks. 

President võib jätta riigikogus vastu võetud seaduse ka välja kuulutamata ja saata selle riigikogule uueks arutamiseks ja otsustamiseks. Riigikogu saab seejärel kas võtta presidendi tagasi saadetud seaduse muutmata kujul uuesti vastu, mille järel president seaduse välja kuulutab või taotleb riigikohtult seaduse põhiseaduslikkuse kontrollimist. 

Riigikogu võttis elektrituruseaduse muudatused vastu septembri lõpus. Seadusemuudatus võimaldaks korraldada taastuvenergia vähempakkumisi nii, et neil saaks osaleda ka valmis ehitatud tootmisvahenditega.

Kuna seaduseelnõu algatas eelmine valitsus ning vastuvõtuks vormistas Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus, siis riigikogus oli sellele vastu vaid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon. Praegune võimuliit vähendas elektrijaamades toetusega puidu põletamise aega kolmelt aastalt kahele.

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski kutsus president Kersti Kaljulaidi septembri lõpus seadust tagasi saatma.

Ossinovski sõnul tõstaks seadus elektri hinda ja suurendaks metsaraiet ning läheb praegusel kujul vastuollu põhiseadusega. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: