Presidendivahetuse tseremoonia Toompeal kestab pisut üle tunni

Kersti Kaljulaid ja Alar Karis Kadriorus
Kersti Kaljulaid ja Alar Karis Kadriorus Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Järgmisel esmaspäeval astub ametisse uueks Eesti presidendiks valitud Alar Karis. Presidendivahetuse tseremoonia ametlik osa Toompeal kestab pisut üle tunni ning selle jooksul toimub kaks korda vahipataljoni aukompanii inspekteerimine – seda teeb nii lahkuv riigipea Kersti Kaljulaid kui ka uus president Alar Karis.

Vahetusprotseduurid algavad 11. oktoobril kell 14.15 valitud presidendi Alar Karise ja tema abikaasa saabumisega Kadriorgu presidendi kantselei hoonesse, kus neid võtavad vastu president Kersti Kaljulaid koos oma abikaasaga.

Pärast ühispilti sõidavad mõlemad paarid Toompeale, kusjuures ühes autos on Kaljulaid ja Karis, teises nende abikaasad. Toompea lossi platsil on selleks ajaks juba üles rivistatud kaitseväe- ja kaitseliidu juhtkond, sõjaväepolitsei vahipataljoni aukompanii ja auvahtkond ning orkester.

Kaljulaidi ja Karise saabumisel Toompeale Lossi platsile kell 14.45 mängib orkester hümni ning lahkuv president inspekteerib aukompaniid. Pärast aukompanii ülevaatust kätleb riigipea sõjaväelastega ning suundub koos valitud presidendi ja abikaasadega riigikogu hoonesse.

Pärast lühikest puhkehetke riigikogu esimehe kabinetis suunduvad Kaljulaid ja Karis riigikogu istungisaali, kus kell kolm algab istung. Seal peab Kaljulaid lühikese kõne, misjärel annab Karis ametivande ning toimub presidendi ametiketi üleandmine Karisele.

Ametiketi kaelapaneku järel peab riigikogu ees kõne uus Eesti president Alar Karis, misjärel suunduvad presidendid koos abikaasadega taas riigikogu esimehe kabinetti. Sealt suunduvad nad riigikogu Valgesse saali, kus annavad allkirjad riigikogu külaliste raamatusse ning seejärel teevad mõlemad paarid lippude ees ametliku ühisfoto. Umbes kolmveerand neli suunduvad riigikogu hoone suure värava kaudu uuesti Lossi platsile.

Mõlema presidendipaari väljumise järel mängitakse uuesti Eesti hümni ning president Karis inspekteerib aukompaniid.

Kersti Kaljulaidi ametisseastumise tseremoonia 2016. aasta 10. oktoobril. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Seejärel suunduvad mõlemad paarid Kadriorgu, kusjuures seekord on esimeses autos juba Karis oma abikaasaga, teises aga Kaljulaid oma abikaasaga.

Presidendi kantselei hoones tervitavad Karise ja Kaljulaidi saabumisel neid kantselei töötajad, nendega koos tehakse ühisfoto ning Karis annab Kaljulaidile üle lipu, mis on lossilt maha võetud 11. oktoobril.

Kell viis õhtul algab Kadrioru kunstimuuseumis presidendi vastuvõtt põhiseaduslike institutsioonide esindajatele, valitsuse liikmetele, kõrgematele riigiametnikele ja diplomaatilisele korpusele. Samuti on vastuvõtule kutsutud president Toomas Hendrik Ilves ja Arnold Rüütel abikaasadega. Vastuvõtul peavad tervituskõne Karis, riigikogu esimees Jüri Ratas ning peaminister Kaja Kallas.

Kersti Kaljulaidi ja Toomas Hendrik Ilvese vastuvõtt Kadrioru kunstimuuseumis 2016. aastal pärast Kaljulaidi ametisse astumist. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Karis lahkub vastuvõtult enne seitset, misjärel annab õhtusöögi oma perele ja meeskonnale.

Riigikogu valis Karise Eesti järgmiseks presidendiks 31. augustil toimunud erakorralisel istungjärgul, salajasel hääletusel toetas teda 72 riigikogu liiget. Presidendi ametiaeg kestab viis aastat.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: