Saar: olen sotside juhina teinud parima, mida ma olen osanud
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar ei olnud nõus ütlema, kas peab vajalikuks partei juhtimisest kohalike omavalitsuste volikogude valimistel põrumise tõttu taanduda.
"Kuna ma ei ole enda inimestega sellel teemal rääkinud, siis ei ole minu poolt kindlasti korrektne mingeid absoluutseid väiteid esitada, aga küllap ka sellest lähitulevik annab selgust," ütles Saar ERR-ile.
"Vikerhommikule" antud intervjuus ütles Saar, et esimees vastutav valimistulemuse eest.
"Meie juhatuse mandaat on suvel pikendatud justnimelt selle teadmisega, et kohalikud valimised tuleb ära teha ja siis erakond valib endale uue juhatuse," sõnas Saar.
Saare sõnul lõpeb praeguse juhatuse mandaat järgmise aasta alguses. "Seda, millal täpselt üldkogu toimub, seda me hakkame siis arutama, kui kohtade peal on kohalikud valimised kokku võetud ja võimalikud koalitsioonid moodustatud," sõnas Saar.
Kui eelmistel kohalikel valimistel said nad üle 60 000 hääle ja üle 10,4 protsendi toetust, siis sel korral 29 000 häält ja viis protsenti. Võidu said sotsid Hiiumaal ja Võrus. Tõsi, mitmel pool kandideerisid sotsid üsna edukalt valimisliitudes, näiteks Viljandis (Helmen Kütt 875 häält). Aga tervikuna erakond ikkagi kaotas oluliselt toetust.
Saar rääkis, et sotsid tegid suuremates linnades kehva tulemuse uute erakondade hea töö tõttu. "Olukorras, kus uued tulijad tulevad sisse, siis tuleb kellelegi midagi ära anda ja nii olime ka meie nende seas, kes andsid mõned kohad nii Tallinnas kui ka Tartus ära," lausus Saar.
Küsimusele, kas Saar on sotse alt vedanud, vastas ta järgmiselt. "Ma olen juhina teinud parima, mida ma olen osanud. Ja sotsiaaldemokraatide tulemusi hinnates tuleb vaadata kindlasti ka numbrite taha. Nii nagu Hiiumaal võitsid valimised Sotsiaaldemokraadid, kes kandideerisid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas, nii võitsid ka Saaremaal valimised sotsiaaldemokraadid, kes kandideerisid valimisliidu nimekirjas. See pilt üle Eesti on hoopis mitmekesisem kui see koogitükk, mida näitab erakonna lipu all kandideerimine. Sotsiaaldemokraate kohalikes volikogudes on ka pärast neid valimisi märkimisväärselt," lausus Saar.
2019. aastal Indrek Saare vastu sotside esimeheks kandideerinud Riina Sikkut ütles ERR-ile, et sotside juhatuse mandaati pikendati veebruari lõpuni.
Sikkut teadis juba praegu öelda, et kui talvel üldkogu toimub, kandideerib ta kindlasti juhatusse ja on valmis ka kandideerima erakonna esimeheks.
"Ega kahe aasta taguse ajaga tegelikult midagi muutunud ei ole. Nagu ma tol korral olin valmis kandideerima, siis ma ei näe, et see vajadus kuidagi muutunud oleks," sõnas Sikkut.
Sotside fraktsioon arutab valimistulemusi esmaspäeva hommikul ja juhatus esmaspäeva õhtul.
Sotside kunagine esimees ja praegu erakonna juhatuse liige Eiki Nestor ütles, et Eestis ei ole praegu ühtegi suurt erakonda, kes ei vajaks uut esimeest.
Küsimusele, kas Indrek Saar võiks pärast üldkogu toimumist erakonna esimehena jätkata, vastas Nestor, et see väärib tõsist erakonnasisest arutelu. "Eelmine kord, kui meil esimehe valimised olid, oli meil mitu head kandidaati, tõsine enesetutvustus kõigis meie piirkondades ja pärast seda tuli kongress. Ja ma arvan, et ka seekord tuleb neid kandidaate kindlasti rohkem kui üks. Olen selles päris kindel," lausus Nestor.
Kriitilisem praeguse erakonna juhtimise suhtes oli samuti 2019. aastal sotside esimeheks kandideerinud Lauri Läänemets. "Ma olen nõus, et inimesed kohapeal tegid mitmes kohas päris hea tulemuse. Probleem on see, et riigi tasandil on midagi puudu, seal see sõnumi selgus ei ole olnud nii konkreetne. See annab suuremates linnades ka tunda," lausus Läänemets.
Läänemets märkis, et näeb vajadust uue juhi järele ja oleks valmis ise esimeheks kandideerima. "Ma olen täiesti veendunud, et ainult selline liberaalne suund ei anna meile tulemusi. Tegelikult sotsiaaldemokraadid eelkõige peaksid olema sotsiaaldemokraadid," sõnas Läänemets.
Toimetaja: Aleksander Krjukov