Von der Leyen: Brüssel ei luba Poolal EL-i väärtusi ohtu seada

{{1634630700000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/YVES HERMAN

Euroopa Komisjon asub tegudele ega luba Poolal Euroopa Liidu väärtusi ja ühtekuuluvust õõnestada, ütles teisipäeval komisjoni president Ursula von der Leyen.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kaitses Euroopa Parlamendi ees Poola põhiseaduskohtu otsust, mille järgi Poola seadused on ülimuslikud Euroopa Liidu määruste ees, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põhiseaduskohtu president Julia Przylebska tõi otsuses välja mitu artiklit, mis on tema sõnul põhiseadusega ühitamatud. Samuti ütles ta, et EL-i institutsioonid "ületavad neile lepetes ettenähtud pädevuse ulatust".

Samuti kinnitas Morawiecki Brüsselis, et Poolal pole mingit kavatsust Euroopa Liidust lahkuda. Morawiecki sõnul on Poola langenud Euroopa Liidu väljapressimise ohvriks ning igasugune jutt rahalistest karistustest on vastuvõetamatu.

"Mängureeglid peavad kõigile olema ühesugused ja selliste reeglite järgi mängimine on meie kõigi kohustus. See ongi õigusriik. On vastuvõetamatu tagasivõetamatult laiendada institutsioonide vastutusala. Te ei tohi langetada kohtuotsuseid õigusliku aluseta," rääkis Morawiecki.

Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni sõnul tekitab olukord Poolas sügavat muret ning Euroopa Liit ei saa leppida ega lepi oma ühiste väärtustega riskimisega.

"Õigusriik on liim, mis meie liidu kokku kleebib. Õigusriik on meie ühtsuse alus. See on vältimatu nende väärtuste kaitsmiseks, millel meie liit põhineb: demokraatia, vabadus, võrdsus ja inimõiguste austamine. See on see, millele kõik 27 liikmesriiki alla on kirjutanud selle liidu
osaks saades, suveräänsete riikidena ja vabade inimestena," rääkis von der Leyen.

"Me ei saa lubada meie ühiste väärtuste ohtu seadmist," ütles von der Leyen Euroopa Parlamendile. 

Euroopa Liidu jaoks on pretsedent, et ühe liikmesriigi põhiseaduskohus on kuulutanud oma riigi seaduse ülimuslikuks isegi Euroopa Liidu aluslepete ees ning järsult tagasi lükanud põhimõtte, et Euroopa Liidu õigus on ülimuslik liikmesriikide õigusaktide ees.

Paljude Euroopa parlamendi liikmete jaoks tähendab Poola selline käitumine sisuliselt Euroopa Liidust lahkumist.

"Kes iganes eitab Euroopa Kohtu ülimuslikkust, kes iganes eitab EL-i, kui õigusriigil põhinevat kogukonda, kes iganes eitab õigussüsteemi iseseisvust, de facto lahkub EL-ist," kommenteeris europarlamendi Euroopa Rahvapartei rühma juht Manfred Weber.

Eriti just vasakpoolsed parlamendisaadikud nõuavad Euroopa Komisjonilt, et Poola jäetaks kohe ilma Euroopa Liidult saadavast rahast. Komisjon ja selle president Ursula von der Leyen üritavad probleemi kõigepealt siiski leebemate meetmetega lahendada.

Varssavi suhted Brüsseliga on viimasel ajal halvenenud.

Septembri algul süüdistas Poola valitsus Euroopa Komisjoni väljapressimises, sest too tegi ettepaneku Varssavile pandeemia taastefondist ette nähtud raha mitte kätte anda, kuni ta ei ole tunnistanud EL-i seaduste ülimust.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: