Kaja Kallas kohtus Glasgow's Joe Bideniga

{{1635782940000 | amCalendar}}
Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Peaminister Kaja Kallas kohtus esmaspäeval Glasgow kliimakohtumise kõrvalt USA presidendi Joe Bideniga.

Valge Maja teatel tunnustas Biden Eestit globaalse tulumaksureformiga liitumise eest.

Kallas ja Biden arutasid koostööd ülemaailmsete väljakutsete, sealhulgas kliimamuutustega võitlemises. Samuti rääkisid nad kahepoolsetest sidemetest julgeolekuvaldkonnas ning jätkuvast tööst NATO heidutus- ja kaitsevõime tugevdamisel.

"Eesti ja USA suhted on tihedad ja mitmekülgsed ning on palju teemasid, mis on meile mõlemale olulised. Tänasin president Bidenit USA liidrirolli eest kliimadiplomaatias. Peatusime transatlantilise koostöö ja NATO heidutusvõime tugevdamise olulisusel. Tänasin USA-d julgeolekuabi eest ja rõhutasin selle jätkumise olulisust," võttis Kallas kokku kohtumise põhiteemad.

Kaja Kallase sõnul rõhutas ta, et lisaks kasvavatele ohtudele Aasias on oluline hoida fookust Euroopa ja eriti Balti riikide julgeolekul, sest meie idanaaber käitub ettearvamatult.

"Rääkisime olulistest teemadest, eelkõige julgeolekust, Valgevenest, Venemaa tegevusest ja sellest, kuidas Ameerika ka meie regioonis oma heidutust endiselt üleval peab ja kuidas seda võiks edasi arendada. On mitmeid mõtted, tegelikult on Ameerikas Balti julgeoleku initsiatiiv, mille kaudu investeeritakse eraldi Balti riikidesse erinevaid julgeolekusamme. Siis oli juttu ka sellest, kas ameeriklased peaksid olema heidutusena siin koha peal," selgitas Kallas ERR-ile.

Biden tõi välja Eesti panuse demokraatia ja inimõiguste kaitsmisel üle maailma, muu hulgas ÜRO Julgeolekunõukogus.

Kallas tänas Joe Bidenit kutse eest demokraatiate tippkohtumisele detsembris. "See on väga õigeaegne algatus, sest demokraatlikud riigid peavad suurendama oma ühist valmisolekut seista vastu autoritaarsete riikide soovidele kehtestada uusi globaalseid mängureegleid. Eestil on pakkuda konkreetseid samme, kuidas demokraatiate koostööd kasvatada näiteks üleilmse digitaalse taristu loomise vallas," sõnas Kallas.

Viimati kohtusid Kaja Kallas ja Joe Biden suvel NATO tippkohtumise ajal.

Teisipäeval võtab Eesti peaminister osa USA presidendi ja Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni kokku kutsutud tippkohtumisest metaaniheitmete vähendamise teemal.

Kaja Kallas ja Boris Johnson. Autor/allikas: Karwai Tang/ UK Government

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: