Etioopia valitsus kuulutas välja eriolukorra

Etioopia valitsuse sõdurid
Etioopia valitsuse sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TIKSA NEGERI

Etioopia valitsus kuulutas teisipäeval välja eriolukorra. Riigi põhjapiirkonnas asuva Põhja-Tigray provintsi mässulised võitlejad ohustavad riigi pealinna.

Valitsusvägede ja mässuliste konflikt on kestnud aasta aega. Kokkupõrked toimusid varem ainult riigi põhjaosas. Hiljuti konflikt aga laienes ja nüüd toimuvad kokkupõrked ka lõunaprovintsides, vahendas Financial Times

"Eriolukorra eesmärk on kaitsta tsiviilelanikke kuritegude eest, mida korraldab terrorirühmitus TPLF," teatas teisipäeval riigimeedia. Meedia vihjas Tigray Rahvaarmeele (TPLF).

Hiljuti kutsus Etioopia peaminister Abiy Ahmed kodanikke üles, et nad võitleksid TPLF-i edusammude vastu. 

TPLF-i mõjukas liige Getachew Reda ütles, et Etioopia armee suruti Tigrayst eemale. "Kui valitsus kukub, saavutame kindlasti riigis ajutise vaherahu," ütles Reda. 

Nobeli rahupreemia laureaat Abiy saatis valitsusväed Tigray ülestõusu maha suruma eelmise aasta novembris. Riigis puhkes kodusõda. Tapetud on tuhandeid inimesi, enam kui kaks miljonit inimest on oma kodust põgenenud. 

Hiljuti vallutasid Tigray võitlejad mitu strateegilist linna. Tigray võitlejatega liitusid ka Oromo Vabastusrinde (OLA) võitlejad. 

Strateegilised linnad on lähedal maanteele, mis ühendab Etioopia pealinna Addis Abebat Djibouti sadamalinnaga. Tegemist on olulise Ida-Aafrika transpordisõlmega.

Valitsuse ja Tigray konflikti iseloomustab veel suur propagandasõda. Mõlemad pooled süüdistavad üksteist sõjakuritegudes. 

Eskaleeruva Etioopia kodusõja pärast avaldas muret ka USA välisminister Antony Blinken. 

"Jätkuvad võitlused pikendavad Etioopia humanitaarkriisi. Kõik osalised peavad lõpetama sõjalised operatsioonid ja alustama rahuläbirääkimisi," ütles Blinken. 

TPLF valitses Etioopiat kolm aastakümmet. Nende valitsusaeg sai läbi 2018. aastal, kui Abiy sai pärast valitsusevastaseid proteste peaministriks. 2020. aastal saatis Abiy aga koalitsiooni laiali ja moodustas uue valitsuspartei. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: