Soome välispoliitika ekspert: Valgevene ründab EL-i Achilleuse kanda

Migrandid Valgevene ja Poola piiril
Migrandid Valgevene ja Poola piiril Autor/allikas: SCANPIX/Ramil Nasibulin/BelTA/TASS

Soome välispoliitika instituudi teaduri Kristiina Silvani sõnul on Euroopa Liit (EL) immigratsioonipoliitika suhtes väga haavatav. Poola-Valgevene piirikriisiga tahab Aleksandr Lukašenko tugevdada oma läbirääkimispositsiooni.

Euroopa Liit kehtestas mais Valgevene suhtes majandussanktsioonid.

"Olukord, mida me Poola ja Valgevene piiril näeme, pole ainult Lukašenko kättemaks. See on pikemaajalisem mäng, mis nõuab palju ressursse ja planeerimist," ütles Silvan.

EL on immigratsioonipoliitika suhtes väga  haavatav. "Sisseränne on Euroopa Liidu Achilleuse kand," ütles Silvan. 

Poola peaminister süüdistas teisipäeval piirikriisis Venemaa president Vladimir Putinit. 

Silvani sõnul pole hetkel teada, kas Putin koordineerib operatsiooni. Poola juhtide sõnavõttudel võivad olla ka sisepoliitilised motiivid. 

"On teada, et Putin ja Lukašenko suhtlevad. Samuti on teada, et Venemaa ja Valgevene julgeolekuteenistused teevad tihedat koostööd ja praegune olukord ei tulnud Venemaale üllatusena," ütles Silvan. 

Sündmused Poola piiril teenivad Venemaa huvisid. Moskva tahab lõhkuda Euroopa Liidu ühtsust. 

"Venemaa saab näidata EL-i kahepalgelisena. EL räägib pidevalt inimõiguste rikkumistest maailmas, kuid nüüd ei suuda tagada inimestele varjupaika, kuigi neil on see rahvusvahelise õiguse alusel olemas," ütles Silvan.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: