Hiina kompartei uus resolutsioon suurendas veelgi Xi Jinpingi isikukultust

Hiina president Xi Jinping
Hiina president Xi Jinping Autor/allikas: SCANPIX/AP/Li Xueren

Hiina kommunistlik partei võttis neljapäeval vastu ajaloolise resolutsiooni, mis kinnitas president Xi Jinpingi "staatust" Hiina poliitilises ajaloos.

Kompartei keskkomitee 200 liikme kogunemisel arutati resolutsiooni, milles oli kirjas partei suurimad ajaloolised saavutused.

Tegemist oli kolmanda sellise avaldusega partei saja-aastases ajaloos. Esimene avaldus toimus 1949. aastal, kui Mao Zedong tõi kommunistid Hiinas võimule. Teine oli 1981. aastal, kui Deng Xiaoping alustas majandusreforme. 

Hiina riigimeedia ülistab üha rohkem Xi Jinpingi. Teda ei nimetata enam ainult presidendiks ja partei peasekretäriks, vaid ka rahvajuhiks. Sarnaseid tiitleid kandsid ka Mao Zedong ja Deng Xiaoping.

Hiina tühistas juba 2018. aastal kahe presidendi ametiaja piirangu. See võimaldas Xi Jinpingil jääda võimule kuni elu lõpuni. Uus resolutsioon suurendab Xi Jinpingi isikukultust veelgi. Selgeid poliitilisi rivaale Xi Jinpingil hetkel pole.

Xi Jinping on ideoloogiliselt palju lähedasem Maole kui Dengile. Hiina president leiab, et Dengi reformid läksid liiga kaugele.

"Mao on Xi jaoks eeskuju. Kompartei uus resolutsioon kajastab kogu partei 100- aastast ajalugu ja annab sellele positiivse hinnangu. Partei on tänaste Hiina saavutustes kesksel kohal," ütles Londoni ülikooli Hiina instituudi juht Steve Tsang.

Hiina propaganda kohaselt Mao ühendas Hiina, Deng tegi riigi rikkaks ja Xi teeb selle tugevaks.

Mao juhtis Hiina komparteid rohkem kui 30 aastat. Deng valitses riiki umbes 15 aastat. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: