Xi Jinping kutsus üles looma Kagu-Aasias tuumarelvavaba tsooni

Hiina juht Xi Jinping
Hiina juht Xi Jinping Autor/allikas: SCANPIX/EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Hiina president Xi Jinping kritiseeris Austraalia hiljutist tuumaallveelaeva tehingut. Kompartei juht kutsus üles looma Kagu-Aasias tuumarelvavaba tsooni.

Xi esitas oma kommentaarid  esmaspäeval Kagu-Aasia Maade Assotsiatsioonile (ASEAN) peetud kõnes. 

"Me peame vastandumise asemel jätkama dialoogi, looma liitude asemel partnerlussuhteid, et tegeleda teguritega, mis võivad ohustada rahu," ütles Xi. 

Xi ei viidanud otseselt septembris välja kuulutatud Aukuse paktile. Hiina riigimeedia mõistis aga alliansi teravalt hukka. 

Austraalia kaitseminister Peter Dutton allkirjas esmaspäeval ka ametlikult USA ja Suurbritanniaga sõlmitud Aukuse kokkuleppe. 

Xi kutsus üles ka luua tuumarelvavaba tsooni Kagu-Aasias. Austraalia ostab aga Aukuse pakti raames USA-lt tuumajõul töötavad allveelaevad. 

"Hiina toetab ASEANi-i jõupingutusi tuumavaba tsooni rajamiseks. Hiina on valmis allkirjastama Kagu-Aasia tuumarelvavaba tsooni loomise lepingut," ütles Xi. 

Hiinast sai tuumariik juba 1964. aastal. Riigil on umbes 320 tuumalõhkepead. Eelmisel aastal väitis kompartei ajalehe Global Times peatoimetaja Hu Xijin, et riik peab oma tuumaarsenali suurendama vähemalt tuhande lõhkepeani.

Peking jätkab sõjajõudude moderniseerimist ja suurendab kohalolekut Taiwani väinas. USA ja Hiina pinged süvenevad.

USA sõjalaev läbis teisipäeval Hiina ja Taiwani vahelise väina, teatas Pentagon.

Hiina välisministeerium kritiseeris teravalt viimast USA sõjalaeva väina läbimist. Kompartei hinnangul õõnestab see piirkondlikku rahu ja stabiilsust.

Taiwan on de facto iseseisev alates 1949. aastast, kuid Hiina näeb seda enda provintsina ja on lubanud selle vajadusel jõuga tagasi võtta.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: