Reitingud: Eesti 200 toetus tõusis EKRE-ga võrdseks

Nelja suurema partei toetus on võrdsustunud.
Nelja suurema partei toetus on võrdsustunud. Autor/allikas: Foto: Ken Mürk, kollaaž: JJ Oidermaa

Reformierakond ja EKRE kaotasid kuu varasemaga võrreldes toetust, samas kui Eesti 200 reiting tegi suure tõusu üles ja tõstis nad erakondade populaarsusedetabelis EKRE kõrvale jagama teist-kolmandat kohta.

ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestiline küsitlus puudutas inimeste eelistusi riigikogu valimistel ja sellele vastas 1000 täisealist Eesti kodanikku. Tulemuste esitlemisel eemaldati "ei oska öelda" vastajate osakaal – selliseid vastajaid oli novembris 17 protsenti (oktoobris 27 protsenti).

Kõige populaarsem erakond on jätkuvalt Reformierakond, mida toetab 21 protsenti vastajatest, mis on aga kolme protsendipunkti võrra vähem kui oktoobris.

Sarnaselt Reformierakonnaga on oma toetust kaotanud ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kes sai novembris 19 protsendi valijate toetuse.

EKRE kõrvale tõusis Eesti 200, mis kasvatas toetust kuuga kuue protsendipunkti võrra samuti 19 protsendi peale.

Veel eelmise aasta lõpus 24–27 protsendi suurust populaarsust nautinud Keskerakond on 17-protsendilise toetusega langenud neljandaks.

Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus on novembris võrreldes
oktoobriga kasvanud – Isamaad toetab üheksa protsenti ja SDE-d 10 protsenti valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest.

Ülejäänud erakondade toetus jääb allapoole valimiskünnist: rohelisi toetab kaks protsenti, Eesti Tulevikuerakonda ning muid erakondi alla ühe protsendi valijatest, kolm protsenti annaks oma hääle üksikkandidaadile.

Kokkuvõttes toetas novembris koalitsioonierakondi 37 protsenti ning ka
opositsioonierakondi 37 protsenti. Oluline on välja tuua just Eesti 200 toetus, mis parlamendivälise erakonnana sai 19 protsenti toetust.

Toetused eri vastajagruppides

Kui oktoobris oli Keskerakonna toetus Tallinnas 30 protsenti ja Reformierakonna toetus 21 protsenti, siis novembris on Keskerakonna edu pealinna valijate seas vähenenud – Keskerakonda toetas 25 protsenti ja Reformierakonda 22 protsenti.

Ida-Virumaal on Keskerakond oktoobris saavutatud 31-protsendilisest toetusest kaotanud kaheksa protsendipunkti, omades selles regioonis 23-protsendilist toetust.

Kui oktoobris oli Keskerakonna põhikonkurent Ida-Virumaal EKRE 23 protsendiga, siis novembris on EKRE toetus seal langenud 16 protsendile.

Suurimad konkurendid on Ida-Virumaal Keskerakonnale nii Eesti 200 kui ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond vastavalt toetusega 20 ja 23 protsenti.

Põhja-Eestis on kõrgeim Eesti 200 (22 protsenti) ja Reformierakonna toetus (20 protsenti), Lääne- ja Kesk-Eestis aga EKRE toetus (vastavalt 29 protsenti ja 22 protsenti). Lõuna-Eestis jagab EKRE liidrikohta Reformierakonnaga (EKRE-t toetab 22 protsenti ja Reformierakonda 21 protsenti Lõuna-Eesti valimiseelistust omavatest kodanikest). 

Eestlastest valijate seas on populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond (24 protsenti), millele järgnevad Eesti 200 (21 protsenti) EKRE (19 protsenti), ning Keskerakond (10 protsenti). Isamaad toetab samuti 10 protsenti, SDE-d üheksa protsenti, Rohelisi kaks protsenti ning Tulevikuerakonda üks protsent Eesti
rahvusest valijatest.

Muudest rahvustest valijad toetavad kõige sagedamini Keskerakonda (51 protsenti). Järgnevad EKRE (16 protsenti), Eesti 200 (12 protsenti), SDE (11 protsenti), Reformierakond (viis protsenti). Teistel erakondadel oli toetus muukeelse elanikkonna seas alla ühe protsendipunkti.

Täpsemaid reitingunumbreid saab vaadata ERR-i reitingute alamlehelt.

Turu-uuringute AS küsitles 1000 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Neist 420 vastas telefonis ja 580 veebipaneelis. Küsitlus tehti 4.–9. novembrini. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: