Landsbergis Merkelist: Lukašenko võib end nii tunnustatud riigipeaks pidada

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.
Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis. Autor/allikas: Epp Ehand/ERR

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis näeb ohtu, et pärast Saksamaa kantsleri Angela Merkeli telefonikõnet võib Aleksandr Lukašenko hakata end Valgevene läänes tunnustatud riigipeaks pidama.

Leedu välisminister ütles teisipäeval seimis ajakirjanikele, et ei näe vajadust Lukašenkoga rääkida, sest too vastutab rändekriisi eest Poola, Leedu ja Läti piiril.

"Lukašenko võib end Läänes tunnustatud Valgevene riigipeaks pidama hakata – üheks nendest, kes tõenäoliselt saab küsimuse lahendada, kuigi on selle ise esile kutsunud. Tõtt öelda ei näe, millest temaga rääkida," ütles Landsbergis, rõhutades, et Lukašenkot tuleb survestada. 

"Kui me hakkame temaga läbi rääkima, mis on kõige ohtlikum, laseb ta minema sada inimest ja palub uusi läbirääkimisi, laseb 50, ja kutsub siis veel 50. Kui te mäletate 2012. aastat, kui käisid läbirääkimised poliitvangide vabastamise üle: laseb ühe vabaks, sanktsioone leevendatakse, paneb veel kaks kinni – uuesti kehtestatakse sanktsioonid. Selline pendel," selgitas minister. 

Landsbergise sõnul kuulis ta Merkeli telefonikõnest juba pärast selle toimumist.

"Minuga seda ei kooskõlastatud. Ausalt öelda nägin uudist Twitterist," ütles Landsbergis, tõdedes, et kantsleri ja Lukašenko telefonivestlus oli talle "mõnevõrra ootamatu".

Samas öeldi Leedu presidendikantseleist BNS-ile, et riigipead teavitati sellest telefonikõnest ette. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: